Polmic - FB

wykonawcy (B)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Tymoteusz Bies,

pianista; ur. 9 czerwca 1995, Mikołów. Jest studentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo.

Otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015), Krystiana Zimermana (2016) i stypendium Fundacji Piotra Klera (2016).

W 2015 roku uczestniczył w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie. Laureat wielu prestiżowych konkursów i festiwali pianistycznych, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie (V nagroda – 2013, II nagroda – 2017). W 2018 zdobył I nagrodę i szereg nagród specjalnych na III "Friuli Venezia Giulia" International Piano Competition w Sacile oraz I nagrodę I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Współpracował z wieloma orkiestrami, między innymi Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, Polską Orkiestrą Radiową czy Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Występował w kraju i za granicą, m.in. w nowej siedzibie NOSPR, w Filharmonii Narodowej, Filharmonii Śląskiej, Filharmonii Opolskiej, w sali koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina, w Petersburgu, Pietrozawodsku, Paryżu, Kolonii, Rzymie, na 69 Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju czy na Festiwalu Chopin i Jego Europa.

W 2018 roku ukazał się debiutancki album pianisty, zawierający m.in. koncerty fortepianowe W. A. Mozarta i F. Chopina. 

aktualizacja: 2018 (wa)