Polmic - FB

wykonawcy (C)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Andrzej Chorosiński,

organista, pedagog i kompozytor; ur. 24 maja 1949, Otwock. Naukę gry na organach rozpoczął u Stanisława Mozdzonka w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, które ukończył z wyróżnieniem w 1967. W tym samym roku rozpoczął studia w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w klasie organów Feliksa Rączkowskiego (dyplom z wyróżnieniem w 1972). Jednocześnie w latach 1969-74 studiował kompozycję pod kierunkiem Tadeusza Paciorkiewicza w tejże uczelni. W 1972 uczestniczył w kursie mistrzowskim w zakresie gry na organach prowadzonym przez Flora Peetersa w Belgii.

W tym samym roku otrzymał nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Organowej w Kilonii.

Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach, jak Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King’s College Chappel w Cambridge, Aula im. Pawła VI w Watykanie, Katedra Św. Patryka w Nowym Jorku, Adelaide Town Hall. W 2014 roku uczestniczył, jako organista w oprawie muzycznej uroczystości kanonizacyjnych Jana Pawła II i Jana XXIII w Rzymie.

Dokonał wielu nagrań dla radia i telewizji w kraju oraz za granicą. Nagrał też 20 płyt dla takich firm fonograficznych jak Polskie Nagrania, Veriton, EMI-Elektrola, Live Records, DUX, Musicon, Dabringhaus & Grimm, Megavox. W 2003 jego płyta CD nagrana w Bazylice w Licheniu otrzymała tytuł „Podwójnej Platynowej Płyty”.

Od 1997 do 2002 sprawował także funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

Jego repertuar obejmuje muzykę baroku i romantyzmu oraz transkrypcje (częściowo dokonane z Marianem Sawą) utworów Antonia Vivaldiego (Cztery pory roku), Camille'a Saint-Saënsa (Danse macabre), Modesta Musorgskiego (Obrazki z wystawy) i Paula Dukasa (Uczeń czarnoksiężnika).

Znaczące miejsce w działalności Andrzeja Chorosińskiego zajmuje praca pedagogiczna. Od 1972 prowadzi klasę organów w Akademii Muzycznej w Warszawie (od 1992 jako profesor). W latach 1987-93 pełnił także funkcję prorektora, a w latach 1993-99 – rektora. Od 1999 do 2005 kierował Katedrą Organów i Klawesynu w warszawskiej uczelni. Od 1991 uczy jednocześnie w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Wykładał też na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie sprawował obowiązki kierownika Zakładu Muzyki Sakralnej i Organowej. W latach 1993-2000 był członkiem Stowarzyszenia Uczelni Muzycznych Europy (AECAM). W latach 1997-99 przewodniczył konferencji rektorów uczelni artystycznych w Polsce. Ponadto prowadził kursy improwizacji organowej w Niemczech i kursy interpretacji w Szwecji, Finlandii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Japonii, Korei Południowej i Izraelu. Uczestniczył w pracach jury międzynarodowych konkursów organowych we Francji, Niemczech, Polsce i na Litwie.

Jest współinicjatorem 7 międzynarodowych festiwali muzyki organowej oraz kameralnej na zabytkowych instrumentach: we Wrocławiu, w Jeleniej Górze, Legnicy, Kłodzku, Kluczborku i Św. Lipce.

Jest konsultantem i autorem wielu projektów w zakresie budownictwa organowego w Polsce (Bazylika w Licheniu, Kościół Wszystkich Świętych w Warszawie), Niemczech, Kanadzie oraz Japonii.

Andrzej Chorosiński został uhonorowany wieloma odznaczeniami i nagrodami, m.in. Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem „Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti”, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Honorowe obywatelstwo miast Frombork, Jelenia Góra, Kłodzko i Polanica Zdrój przyznano mu za zasługi w popularyzowaniu kultury muzycznej na terenie Dolnego Śląska. W 2008 otrzymał tytuł doktora honoris causa Keymung University w Korei Południowej.

aktualizacja: 2009 (mk), 2019 (wa)

kompozycje

Kwartet smyczkowy (1970)
Idee i prawda na chór mieszany, harfę i recytatora (1971)
Koncert na organy i orkiestrę symfoniczną (1974)
Cztery miniatury na skrzypce i fortepian (1975)
Barwy i cienie, concertino na orkiestrę smyczkową (1978)
Postludium na obój, róg, trąbkę i organy (1981)
Ecce Homo na organy (1984)
Dein Zweiglein na chór mieszany i organy (1986)
Introdukcja i Fuga na organy (1991)
Inwokacja na organy (2013)
Modlitwa Polska. Pieśń na 1050. rocznicę Chrztu Polski do słów ks. Pawła Sobierajskiego na męski zespół wokalny i organy (2016)

literatura wybrana

Strzelecki Paweł Chorosiński Andrzej Tomasz w: Almanach Kompozytorów Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, t. I, Akademia Muzyczna w Warszawie, Warszawa 2004
Świderska Barbara Chorosiński Andrzej w: Encyklopedia Muzyczna PWM (część biograficzna pod red. Elżbiety Dziębowskiej), t. „cd – suplement”, PWM, Kraków 2001