Polmic - FB

indeks osób (Z)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Sebastian Zawadzki,

pianista, kompozytor, producent; ur. 14 października 1991, Toruń. Naukę muzyki rozpoczął w toruńskiej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego I i II stopnia. Ukończył studia magisterskie w Rytmisk Music Konservatorium w Kopenhadze i Akademii Muzycznej w Krakowie. Brał również udział w ASCAP Film Scoring Workshop z Richardem Bellisem w Los Angeles w 2016 roku.

Do jego najważniejszych osiągnięć należą: II nagroda na Przeglądzie Młodych Zespołów w Gdyni, II nagroda w kategorii solowej na Tarnów Jazz Contest, nagroda indywidualna na Jazz Juniors 2011 w Krakowie, Grand Prix wraz z International Jazzpocalypse oraz nagrodą indywidualną na Europejskim Konkursie Jazzowym w Rzymie, I nagroda Transatlantyk Instant Composition podczas Transatlantyk Film Festival w Łodzi w 2016 roku. Zdobył II nagrodę na konkursie kompozytorskim w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Skrzypcowego w Toruniu za Koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową.

W swojej twórczości łączy muzykę jazzową, klasyczną i improwizowaną.

Jako kompozytor i pianista koncertuje na całym świecie, w tym w Polsce, Danii, Szwecji, Stanach Zjednoczonych, Kazachstanie, Niemczech i Włoszech. Występował (również jako sideman w zespołach jazzowych) z wieloma uznanymi artystami, w tym z Simonem Thorsenem, Larrym Grenadierem, Jordanem Jacksonem, Marcinem Wasilewskim, Grzechem Piotrowskim, Maciejem Kitajewskim, Klanglysem, Ole Kockiem Hansenem i wieloma innymi. W jego projektach dominują elementy muzyki klasycznej oraz ambientowej elektroniki, która uzupełnia brzmienie akustycznych instrumentów. Kompozytor określa charakter swojej twórczości jako łagodny i uporządkowany, jako muzykę współbrzmiącą z otaczającą przestrzenią.

Zawadzki jest uznanym kompozytorem muzyki filmowej. Stworzył ścieżkę dźwiękową do filmu Nu vandrer liver w reżyserii Sicilii Luny, który miał swoją premierę na festiwalu w Cannes w 2016 roku. Słoweńsko-włosko-polski film "Cent'anni" w reżyserii Maji Prelog z muzyką Zawadzkiego zdobył nagrodę Docs-in-Progress na Targach Filmowych w Cannes.

Sebastian Zawadzki jest właścicielem studia nagraniowego w Kopenhadze. Otrzymał stypendium w ramach konkursu “Jazzowy debiut Fonograficzny 2012”, organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, w ramach którego powstał krążek Tone Raw, nagrany wraz z Markiem Konarskim, Thomasen Kolarczykiem i Kubą Gudzem. Debiutancki album Zawadzkiego jako kompozytora, "Between the Dusk of a Summer Night" (2018), to minimalistyczne kompozycje nagrane z Budapeszteńską Orkiestrą Symfoniczną i solistami. Drugi album "Piano Works Vol.1" nagrany w 2018 w Kopenhadze, zawiera jego fortepianowe kompozycje improwizowane z elementami preparacji. Utwory na kwartet smyczkowy, syntezatory i fortepian zostały zebrane w albumie "Norn" (2018). W 2019 roku ukazał się "Piano Works Vol.2", nagrany na starym fortepianie w Royal Academy w Kopenhadze oraz na fortepianie koncertowym, który odniósł duży sukces na Spotify (pierwszy utwór osiągnął prawie trzy miliony odtworzeń). Album "Songs about Time" zawiera kompozycje z elementami ambientu, modern-classic, minimalizmu, elektroniki, a także skandynawskiego jazzu. Jego singiel "Far Away" (2021) dla tria jazzowego również zdobył prawie trzy miliony odsłuchań na platformach streamingowych. W 2022 ukazały się albumy "Viridian" (seria melodyjnych improwizacji na fortepian solo, nagranych w Tall Pine Records w Kolbudach) i "Altair" (długogrający album dla orkiestry symfonicznej, ksylofonu i fortepianu).

Mieszka i tworzy w Kopenhadze od 2010 roku.

 

aktualizacja: 2019, 2024 (Wiktoria Antonczyk)

Oficjalna strona kompozytora: https://www.sebastian-zawadzki.com/ 

kompozycje

Koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową (2010)
Muzyka do filmu United, We Save w reż. Iben Ravn (2015)
Koncert na fagot i orkiestrę kameralną (2016)
Muzyka do filmu Nu Vandrer Livet w reż. Sicilli Luny (2016)
Muzyka do filmu How You See Me w reż. Kathryn Harriman (2017)
Muzyka do filmu Leaving the Mountain w reż. Sinjuna Balabanoffa (2017)
Muzyka do filmu Knyttet til Helvede w reż. Sicilli Luny (2017)
Muzyka do filmu Aurora Vega w reż. Sicilli Luny (2018)