Polmic - FB

wykonawcy (B)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Anna Boczar,

absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie fortepianu prof. Stefana Wojtasa – dyplom z wyróżnieniem, 2001. W roku 2002 dzięki stypendium Rządu Francuskiego odbyła studia podyplomowe w La Schola Cantorum w Paryżu, gdzie kształciła się pod kierunkiem prof. Eugena Indjica.

Laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, m.in.: Międzynarodowych Konkursów im. F. Chopina w Mariańskich Łaźniach (Czechy) i Ankarze (Turcja) – 1999, Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego w Krakowie i Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. H. Czerny-Stefańskiej w Aomori (Japonia) – 2000, Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa w Gdańsku – 2006 (jako Trio BLUette, z Beatą Urbanek-Kalinowską i Piotrem Lato).

Brała udział w kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem wybitnych pianistów: Tatjany Szebanowej, Haliny Czerny-Stefańskiej, Rudolfa Buchbindera, Alexieja Orlovietskiego i Kevina Kennera.

Współpracowała z wybitnymi muzykami, m.in.: z Danielem Smithem, Stanisławem Gałońskim, Jonathanem Mannem, Januszem Wawrowskim, Katarzyną Budnik-Gałązką, Marcinem Zdunikiem, Bogusławą Dziel-Wawrowską, Iwoną Sochą, Andrzejem Lampertem, Jakubem Chrenowiczem, a także z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Capellą Cracoviensis, Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej.

Koncertuje jako solistka i kameralistka w Polsce i za granicą. Występowała we Francji, Włoszech, Niemczech, Czechach, Turcji, Japonii, Palestynie, Izraelu i Ukrainie. Brała udział w licznych festiwalach, takich jak: IV Festival Internationale di Musica w Rovello (Włochy), Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” w Zakopanem, Międzynarodowy Festiwal Jeunesses  Musicales w Filharmonii Świętokrzyskiej, I Ogólnopolski Festiwal Pianistyczny „Premia Filharmonii Łódzkiej im A. Rubinsteina”, II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej im. Igora Strawińskiego na Ukrainie, XXIV Ogólnopolski Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych „Tydzień Talentów” w Tarnowie, IV Letni Festiwal „Wawel o Zmierzchu” w Krakowie, II i III Festiwal Muzyczny „Barbakan” w Krakowie, Festiwal „Bravo Maestro” w Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, XXV Konfrontacje Chopinowskie w Pałacu Książąt Radziwiłłów w Antoninie, XVIII Międzynarodowy Festiwal im. Ady Sari w Nowym Sączu, I i II Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych „Duetissimo!” w Krakowie, IX Europejskie Forum Muzyki Kameralnej w Warszawie, III Festival de Meudon – La Semaine Polonaise (Francja).

Była pomysłodawczynią i współorganizatorką Festiwalu Muzyki Antoniego Stolpe w roku 2011, na który złożyły się koncerty w Filharmonii Kaliskiej i Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie.

W roku 2013 występowała w roli pianistki w spektaklu muzycznym „Pan Lutosławski” wystawianym m.in. w Teatrze Polskim w Warszawie oraz Teatrze Muzycznym w Łodzi.

Jest kierownikiem artystycznym projektu wymiany polsko-palestyńskiej zakładającego promocję muzyki polskiej w Palestynie oraz muzyki ludowej Bliskiego Wschodu w Krakowie.

Prowadzi klasę fortepianu i duetu fortepianowego w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. Jest zapraszana do jury konkursów pianistycznych i kameralnych – ostatnio: Ogólnopolskiego Konkursu Duetów Fortepianowych w Rzeszowie (2015) oraz Konkursu Chopinowskiego w Betlejem w Palestynie (2018), gdzie w tym samym roku prowadziła też mistrzowski kurs pianistyczny dla studentów Akademii Muzycznej w Betlejem.

Od roku 2014 występuje wraz z Bartłomiejem Kominkiem w duecie  fortepianowym "Chopin Piano Duo".

Autorka książki Ludwik Stefański. Grać pięknie, wydanej przez Akademię Muzyczną w Krakowie (2009).

W roku 2018 została laureatką konkursu o stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

aktualizacja: styczeń 2019 (Iz.)