Polmic - FB

wykonawcy (B)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Urszula Bartkiewicz,

klawesynistka; ur. 28 stycznia 1952, Bielsko-Biała. Po uzyskaniu dyplomu z wyróżnieniem w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie klawesynu Elżbiety Stefańskiej, ukończyła z pierwszą lokatą studia podyplomowe w Konserwatorium w Paryżu pod kierunkiem Huguette Dreyfus. Swoje artystyczne umiejętności doskonaliła także na wielu międzynarodowych muzycznych kursach mistrzowskich, m.in. w Pradze, Zurichu, Paryżu, Madrycie, Stuttgarcie, pracując z Zuzanną Ruzickovą, Kennethem Gilbertem oraz z uczniem Wandy Landowskiej – Rafaelem Puyaną.
Jest laureatką głównej nagrody na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, nagrody publiczności na Międzynarodowym Konkursie Klawesynowym w Paryżu, I nagrody – Złotego Medalu na Klawesynowym Konkursie Conservatoire Nationale de Bobigny pod Paryżem.
Koncertuje jako solistka i kameralistka w kraju oraz za granicą, m.in. w Austrii, Belgii, Czechach, Francji, Hiszpanii, Holandii, Litwie, Łotwie, Niemczech, Rosji, Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii. Brała udział w wielu festiwalach i cyklach muzycznych, w tym na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwalu „Wratislavia Cantans”, Warszawskiej Jesieni, Festiwalu „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu, Festiwalu Muzyki Dawnej w Lublinie, Festiwalu „Szymanowski i jego Europa”, Festiwalu Beethovenowskim na Opolszczyźnie, Festiwalu Bachowskim w Krakowie, Bydgoskich Wtorkach Muzycznych, „Tempus Paschale” w Lublinie.
Ma w swoim dorobku bardzo wiele nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych – nagrała m.in. odkryte przez siebie utwory klawesynowe polskich kompozytorów z II połowy XVIII wieku oraz wszystkie tańce z Tabulatury Jana z Lublina. Cieszą się one uznaniem i są wysoko oceniane przez profesjonalisów oraz melomanów (w 1996 i 1999 słuchacze Polskiego Radia Łódź umieścili na I miejscu Listy Przebojów Muzyki Poważnej utwory z płyty Polska Muzyka Klawesynowa).
Obszerny repertuar Urszuli Bartkiewicz zawiera dzieła solowe, kameralne i orkiestrowe epoki renesansu, baroku, klasycyzmu i wieku XX, w tym wiele światowych prawykonań. Chętnie promuje muzykę polską i polskich muzyków, w 1991 założyła działającą na rzecz kultury Fundację „Pro Bono Artis”, w której honorowo pełni funkcję wiceprezesa zarządu, w 1993 ufundowała nagrodę dla najlepszego polskiego uczestnika międzynarodowego konkursu klawesynowego w Warszawie, współpracując przy przygotowaniach i organizacji konkursu, w 1995 wzięła udział w promocyjnym nagraniu płyty z prawykonaniami polskiej muzyki współczesnej, a w 1996 wydała własną płytę z dawną klawesynową muzyką polską.
Została uhonorowana wieloma nagrodami i odznaczeniami, m.in. w 1979 otrzymała Honorową Odznakę Jeunesses Musicales de Pologne, w 1996 – Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”, w 1997 – stypendium naukowe Ministra Kultury i Sztuki, w 1999 – Nagrodę „Fryderyk” w kategorii Muzyka solowa za album Das Wohltemperierte Klavier wydany przez firmę Acte Prealable, w 2002 – Złoty Krzyż Zasługi, w 2006 – Nagrodę Indywidualną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego I stopnia za wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej i dydaktycznej.
Urszula Bartkiewicz jest profesorem sztuk muzycznych. Prowadzi klasę klawesynu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Na bydgoskiej uczelni muzycznej zainicjowała i kieruje Zakładem Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej, w warszawskiej szkole założyła i prowadzi Sekcję Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej. Ponadto publikuje artykuły w wydawnictwach specjalistycznych, prowadzi seminaria naukowe, kursy interpretacji, warsztaty i wykłady w zakresie muzyki dawnej, m.in. w Wayne State University w Stanach Zjednoczonych, Akademii Muzycznej w Krakowie, Warszawie i Białymstoku, Akademii Sztuki w Banskiej Bystricy (Słowacja). Jest inicjatorem i kierownikiem naukowym Letnich Kursów Metodycznych Muzyki Dawnej organizowanych od 2007 w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jest redaktorem publikacji nutowej bydgoskiej uczelni Polska muzyka klawiszowa Z Wydawnictwa Józefa Elsnera na klawesyn lub fortepian (2008). Utwory te nagrała i wydała na dwóch CD pod tytułem Polska Muzyka Klawesynowa (2009).

aktualizacja: czerwiec 2009

Strona internetowa artystki: www.bartkiewicz.prv.pl

Kontakt
e-mail:
ubartkiewicz@wp.pl