Polmic - FB

indeks osób (Z)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Łukasz Załęski, śpiewak (tenor), ur. 17 lutego 1989, Olsztyn. W 2013 r. ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie śpiewu K. Bednarka. Swój warsztat wokalny szlifował pod okiem takich artystów, jak I. Kłosińska, T. Żylis-Gara, K. Kaludov, A. Dobber i O. Peretyatko. Profesjonalną karierę sceniczną rozpoczął w 2010 r., występując w Kochankach z klasztoru Valdemosa w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Jego najważniejsze role operowe to: Faust w Potępieniu Fausta Berlioza, Książę w Rusałce Dvořáka, Nemorino w Napoju miłosnym i Edgardo w Łucji z Lammermooru Donizettiego, Alfred w Traviacie, Książę Mantui w Rigoletcie i Fenton w Falstaffie Verdiego, Stefan w Strasznym dworze, Jontek w Halce i Kazimierz w Hrabinie Moniuszki oraz Rudolfo w Cyganerii Pucciniego. Doskonale odnajduje się także w rolach operetkowych. W repertuarze ma następujące partie: Tassilo w Hrabinie Maricy Kalmana i Barinkay w Baronie cygańskim J. Straussa. W Roku Stanisława Moniuszki wystąpił jako Stefan w Strasznym dworze w Operze Nova w Bydgoszczy (w ramach XXVI Bydgoskiego Festiwalu Operowego), Kazimierz w Hrabinie w Operze Bałtyckiej w Gdańsku i Max w Beacie w Operze Krakowskiej. Był półfinalistą X Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. S. Moniuszki w Warszawie.

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wziął udział w projekcie „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”, wykonując tenorową partię solową w Te Deum W. Kilara.

W swoim dorobku płytowym ma m. in. rolę Maxa z opery Beata Moniuszki.

aktualizacja: 2019 (wa)