Polmic - FB

wykonawcy (R)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Maria Rozynek-Banaszak, sopran koloraturowy; ur. w 1989 r., Poznań. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Poznaniu. Brała udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez tak wybitnych artystów, jak Teresa Żylis-Gara, Anita Garanča, Urszula Kryger.

Śpiewała partie solowe w Warszawskiej Operze Kameralnej, Teatrze Wielkim w Łodzi, Operze i Filharmonii Podlaskiej, Operze Nova w Bydgoszczy, Teatrze Wielkim w Poznaniu, Operze na Zamku w Szczecinie. Koncertowała m.in. z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrą Arte dei Suonatori oraz orkiestrami filharmonii w Opolu, Poznaniu, Wałbrzychu i Toruniu.

W swoim dorobku ma już przeszło 50 spektakli, jako Królowa Nocy w Czarodziejskim flecie W. A. Mozarta. Na scenie wielokrotnie wykonywała również partię Adeli w Zemście Nietoperza J. Straussa, Rozyny w Cyruliku Sewilskim G. Rossiniego, Olimpii w Opowieściach Hoffmanna J. Offenbacha, Kunegundy w Kandydzie L. Bernsteina, Frasquity w Carmen G. Bizeta, Marceliny w Fidelio L. van Beethovena, Clorindy w Kopciuszku G. Rossiniego. W repertuarze ma także partie: Gildy w Rigoletto G.Verdiego, Noriny w Don Pasquale G. Donizettiego, Julii w Capuletich i Montecchich V. Belliniego oraz Musetty w Cyganerii G. Pucciniego. Z powodzeniem wykonuje także partie solowe w dziełach kantatowo-oratoryjnych od baroku do współczesności, takich jak Stabat Mater G. B. Pergolesiego, Pasja Janowa i wybrane kantaty J. S. Bacha, Mesjasz G. F. Haendla, Requiem W. A. Mozarta, Carmina Burana C. Orffa. Sukcesy w dziedzinie interpretacji repertuaru barokowego potwierdziła II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Dawnej „Canticum Gaudium”. Współpracowała ze znanymi dyrygentami, takimi jak Bassem Akiki, Łukasz Borowicz, Agnieszka Duczmal, Maciej Figas, Przemysław Fiugajski, José Maria Florêncio, Michał Klauza, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Matteo Pagliari, Eraldo Salmieri, Marcin Sompoliński, Andrzej Straszyński, Tomasz Tokarczyk.

Od 2017 roku jest etatową solistką Opery Wrocławskiej.

Kontakt: + 48 661 763 343, maria.rozynek@op.pl 

aktualizacja: 2019 (wa)