Polmic - FB

indeks osób (S)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Zuzanna Sosnowska,

wiolonczelistka; ur. 1993, Białystok. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 7 lat. Jej edukacja miała początek w Szkole Muzycznej Ist. i Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. W. Lutosławskiego w Białymstoku, gdzie pasję do wiolonczeli zaszczepiła jej mgr Grażyna Gedroyć. W latach 2009–2012 kontynuowała naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, gdzie pracowała pod kierunkiem prof. Andrzeja Orkisza. W 2018 ukończyła 6-letnie studia w Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze w klasie wybitnego wiolonczelisty i pedagoga prof. Wolfganga Emanuela Schmidta. Obecnie studiuje w Escuela Superior de Musica Reina Sofia w klasie prof. Jensa Petera Maintza i Fernando Ariasa w Madrycie.

Młoda artystka otrzymała wiele impulsów i inspiracji podczas kursów mistrzowskich prowadzonych przez takich znakomitych wiolonczelistów, jak: David Geringas, Frans Helmerson, Truls Svane, Jens Peter Maintz, Philippe Müller, Torleif Thedeen, Ivan Monighetti, Julius Berger, László Fenyö, Gustav Rivinius, Kazimierz Michalik.

Zuzanna Sosnowska była stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Marszałka Województwa Podlaskiego, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uhonorowana została również Deutschland Stipendium oraz Charlotte Krupp Stipendium ufundowanych przez Neue Liszt Stiftung Bonn.

Wiolonczelistka jest laureatką wielu konkursów krajowych i międzynarodowych. Do najważniejszych nagród należą: II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Liezen, I nagroda na XVII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Petara Konjovića w Belgradzie, II miejsce (I nie przyznano) oraz nagroda specjalna na IX Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym Antonio Janigro w Poreč (Chorwacja), nagroda specjalna na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym A. Janigro w Zagrzebiu, I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Antona Rubinsteina w Düsseldorfie, I nagroda ex aequo na X Międzynarodowym Konkursie im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, nagroda specjalna na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym Luis Sigall w Chile, I nagroda ex aequo na Międzynarodowym Konkursie Kameralistycznym „Salieri-Zinetti“ w Weronie (w Duo Sosnowska-Garcías) oraz III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym B.Mazzacurati w Turynie.

Sosnowska wiele uwagi poświęca również kameralistyce. W 2010 roku otrzymała III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kameralistycznym w Calgary, jest również laureatką I nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. J. Zarębskiego w Łomiankach / Warszawie w kategorii „Muzyka kameralna”.

Jako stypendystka Fundacji Yehudi Menuhina Live Musik Now występowała w rozmaitych składach kameralnych przychodząc z muzyką do ludzi, którzy z różnych powodów i na skutek trudnych sytuacji życiowych nie są w stanie sami przyjść na koncert.

W latach 2015–2018 młoda artystka objęta była programem fundacji Villa Musica Rheinland Pfalz. Liczne zaproszenia na festiwale i cykle koncertów, m.in. Krzyżowa Music, Basso – Biennale Dźwięków Niskich i Letnie koncerty na Grochowskiej w Warszawie, Festival Clasclas w Hiszpanii, Music Connects w Szwajcarii, Musikfest Goslar, Soiree in Liszt Salon Altenburg w Niemczech dały jej możliwość występowania wspólnie z tak renomowanymi muzykami, jak Vadym Kholodenko, Sunwook Kim, Marie-Pierre Langlamet, Antonio Meneses, Arto Noras, Diana Ketler, Roland Krueger, Andrej Bielow czy Berlin Piano Quartet.

Zuzanna Sosnowska koncertuje jako solistka, w duecie Sosnowska-Garcías z hiszpańskim pianistą Magí Garcías, oraz jako członek Polish Soloists i Ensemble Esperanza w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Kanadzie, Austrii, Norwegii, Holandii, we Francji, Hiszpanii, Włoszech i Namibii. Jako solistka grała pod batutą m.in. Antoniego Wita, Tadeusza Strugały, Marka Mosia, Alexandra Humali, Jacka Błaszczyka, Jana Miłosza Zarzyckiego czy Adama Klocka z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Polską Orkiestrą Radiową, AUKSO, Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej, Młodą Polską Filharmonią, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Suwalskiej, Pforzheim Philharmonie, Junge Kiel Philharmonie, Metamorphosen Berlin, Orchestra Cambra de Mallorca.

W 2018 artystka dokonała nagrania archiwalnego dla Polskiego Radia – I Koncertu wiolonczelowego Grażyny Bacewicz wraz z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Bassema Akiki.

Aktualnie artystka gra na instrumencie autorstwa Andrzeja Bobaka z 2007 roku.

W 2019 w Teatrze Narodowym w Madrycie roku artystka otrzymała nagrodę specjalną Królowej Sofii z rąk Jej Mości.

aktualizacja: 2020 (wa)

Oficjalna strona artystki: http://www.zuzanna-sosnowska.com/