Polmic - FB

wykonawcy (L)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Marcin Lemiszewski,

perkusista, ksylofonista, pedagog, kompozytor, autor literatury muzycznej; ur. w 1974, Olsztyn. Absolwent Warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie perkusji prof. Edwarda Iwickiego. Wcześniej ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Fryderyka Chopina w Olsztynie w klasie perkusji mgr Karola Jurczaka.

Od wielu lat związany jest z Filharmonią Narodową w Warszawie. Jako perkusista współpracuje z licznymi instytucjami kultury, w tym z Teatrem Wielkim - Operą Narodową, Sinfonią Varsovią, Mazowieckim Teatrem Muzycznym im. Jana Kiepury oraz z teatrem Ten Teatr w Warszawie. Jest również perkusistą zespołów Zejman i Garkumpel, Kayanis oraz Oreganki związanym z Polskim Radiem Dzieciom.

Współpracował z orkiestrami: Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Filharmonii Narodowej, Warszawskiej Opery Kameralnej, Filharmonii Olsztyńskiej im. F. Nowowiejskiego i Płocką Orkiestrą Symfoniczną oraz licznymi teatrami scen warszawskich, np. Teatrem Polskim, Teatrem Buffo, Teatrem Nowym, Teatrem Żydowskim, Teatrem Kamienica, Teatrem Narodowym i Teatrem Dramatycznym a także zespołami muzyki dawnej Open folk i Dekameron.

Jest autorem pedagogicznej literatury muzycznej na instrumenty perkusyjne, klawiszowe, dęte, do rytmiki, wydawane w Polsce, Niemczech i Szwajcarii. Jego kompozycje zostały włączone jako obowiązkowe pozycje na konkursach perkusyjnych w Polsce i za granicą. Miały swoje prawykonania w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Zasiada w jury konkursów i festiwali muzycznych, między innymi: Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Niemieckiej DACHL-L, niemieckiego konkursu Jugend musiziert (Regionalwettbewerb) na Polskę (przewodniczący jury).

Prowadził edukacyjny program Telewizji Polskiej „Szkoła z TVP": lekcje muzyki, klasa 6.

Jest założycielem i dyrektorem Akademii Muzycznej WBS, wchodzącej w skład Campusu szkoły WBS w Warszawie. Jest również przewodniczącym zespołu przedmiotowego muzyki w Polsko-Niemieckiej Szkole Spotkań i Dialogu im. Willy'ego Brandta w Warszawie.

Marcin Lemiszewski koncertuje jako solista-ksylofonista. Jego solowy album na ksylofonie Tańce (2000), wydany następnie również jako Klasyka na wesoło, zyskał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego. Wykonuje bogaty repertuar od muzyki klasycznej po rozrywkową. Koncertuje w kraju i za granicą, pełniąc również rolę konferansjera.

aktualizacja: 2020 (wa)