Polmic - FB

indeks osób (L)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Roman Lasocki,

skrzypek i pedagog; ur. 17 stycznia 1948, Łódź. Studiował grę na skrzypcach w klasie Franciszka Jamrego (dyplom z wyróżnieniem w 1971) w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi. Swoje umiejętności doskonalił u André Gertlera, Henryka Szerynga, Tadeusza Wrońskiego i Stanisława Lewandowskiego. Brał udział w kursach mistrzowskich w Budapeszcie (1972), Weimarze (1974), Genewie (1976) i Barcelonie (1977).
Występował na wielu estradach koncertowych świata, m.in. w paryskiej Salle Gaveau, wiedeńskiej Bösendorfer Saal, nowojorskiej Carnegie Hall. Koncertował również w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, we Włoszech, na Węgrzech, w Czechach, Niemczech, Bułgarii, Szwecji, Turcji, Danii, na Kubie, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Brał udział w licznych światowych festiwalach, m.in. Festival de Paris, „Warszawska Jesień”. Grał z najwybitniejszymi polskimi dyrygentami i orkiestrami, przede wszystkim z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, pod batutą m.in. Karola Stryi, Antoniego Wita, Mirosława Jacka BłaszczykaJerzego Swobody. Uznanie krytyki i publiczności zyskał zwłaszcza jako wykonawca licznych dzieł polskiej muzyki skrzypcowej XX wieku. W swoim repertuarze posiada wiele utworów jemu dedykowanych, m.in. Rafała Augustyna, Jerzego Bauera, Edwarda Bogusławskiego, Mariana Borkowskiego, Sławomira Czarneckiego, Andrzeja DutkiewiczaJana Wincentego Hawla, Włodzimierza KotońskiegoStanisława Moryty, Bronisława Kazimierza Przybylskiego, Witolda Rudzińskiego, Witolda Szalonka, Romualda Twardowskiego.
Roman Lasocki nagrał ponad dwadzieścia płyt analogowych i płyt CD dla wytwórni fonograficznych w Polsce, Niemczech, Anglii, Francji i Japonii. Dokonał też rejestracji archiwalnych dla wielu radiofonii (m.in. dla Polskiego Radia, BBC, RAI, Radio France, radiofonii węgierskiej, niemieckiej, bułgarskiej, szwedzkiej, belgijskiej, holenderskiej, hiszpańskiej, czeskiej, koreańskiej, amerykańskiej i kanadyjskiej) oraz dla stacji telewizyjnych wielu krajów. Jest autorem sześciu cykli programów telewizyjnych (ponad 250 odcinków), w których grał i komentował kreacje największych polskich oraz zagranicznych skrzypków, altowiolistów i wiolonczelistów.
Od 1970 zajmuje się również pedagogiką muzyczną. Wykładał w Akademii Muzycznej w Katowicach (od 1990 na stanowisku profesora). Od 1995 prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej w Warszawie, pełniąc jednocześnie funkcję prorektora do spraw artystycznych (1996-2002 oraz od 2005). Od 2002 do 2004 był visiting professor na Uniwersytecie w Daegu (Korea Południowa). Wykładał również na kursach mistrzowskich w Niemczech, Holandii, Hiszpanii, we Włoszech, Francji, na Węgrzech, w Korei Południowej, Japonii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Niejednokrotnie był jurorem w polskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych.
Roman Lasocki jest laureatem wielu prestiżowych nagród i odznaczeń, m.in.: otrzymał Krzyż Oficerski Polonia Restituta, Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Złotą Odznakę Polskiego Radia, Nagrodę „Złoty Ekran”, czterokrotnie Nagrodę Ministra Kultury, Nagrody Rektora Akademii Muzycznej w Katowicach, a także medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.
Jest prezesem Zarządu Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauczycieli Gry na Instrumentach Smyczkowych (ESTA).

aktualizacja: październik 2009

literatura wybrana

Nie każdy "Heifetzem" Z wybitnymi pedagogami i artystami z Akademii Muzycznej im. F. Chopina - prof. Jerzym Artyszem [...] i prof. Romanem Lasockim - skrzypkiem-wirtuozem, prorektorem do spraw artystycznych tejże uczelni rozmawia Eugeniusz Ratajczyk, "Twoja Muza" 2006 nr 1, s. 93-95.