Polmic - FB

indeks osób (H)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Ewelina Hajda,

marimbafonistka, perkusistka, performerka; ur. 20 grudnia 1990, Łódź. Dyplom licencjacki uzyskała w klasie perkusji Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. W 2015 roku ukończyła Royal Conservatory of Antwerp, doskonaląc umiejętności pod kierunkiem dr Ludwig Albert oraz Chin-Cheng Lin, i otrzymała tytuł magistra sztuki z najwyższym wyróżnieniem (Master of Arts with greatest distinction). W maju 2016 z wyróżnieniem ukończyła specjalizację keyboard percussion w Conservatoire de Strasbourg (klasa prof. Emmanuel'a Sejourne).

Jest wielokrotną laureatką międzynarodowych konkursów muzycznych. Zdobyła m.in.: 1 miejsce na Drum Wave International Percussion Competition w Petersburgu (2015), 1 miejsce oraz Nagrodę Publiczności na Aurora International Music Competition w Sztokholmie (2018), 1 miejsce wraz z tytułem Mistrza Interpretacji Muzycznej 2019 na Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzycznej w Krasiczynie (2019).

W 2021 roku otrzymała stypendium artystyczne Prezydent Miasta Łodzi.

Występuje jako solistka, w składzie zespołów kameralnych oraz jako muzyk orkiestrowy, współpracując z Filharmonią Łódzką, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Narodowym Forum Muzyki, Polską Operą Królewską, JIMEK Symphonixx.

Brała udział w takich festiwalach, jak Cultuurmarkt, Iedereen Klassiek, Drum Wave, Dotknij Teatru, Aurora Music Festival, Adams International Percussion Festival). Koncertowała tak w Polsce, jak również w Belgii, Niemcach, Rosji, Szwajcarii, Francji, Włochach oraz w Szwecji, prezentując różnorodny repertuar: od transkrypcji muzyki klasycznej do kompozycji XXI wieku. Artystka przykłada wielką wagę do promocji dzieł polskich kompozytorów.

W 2018 objęła stanowisko wykładowcy w Zakładzie Perkusji w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Prowadzi warsztaty, seminaria oraz kursy mistrzowskie w kraju i za granicą.

Od 2018 roku jest artystką firmy Adams Percussion.

aktualizacja: 2021 (wa)