Polmic - FB

wykonawcy (S)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Jan Stanienda,

skrzypek i kameralista; ur. 22 stycznia 1953, Bytom; zm. 22 września 2021, Warszawa. Studiował grę na skrzypcach pod kierunkiem Krzysztofa Jakowicza w Akademii Muzycznej w Warszawie.

W 1976 został wyróżniony na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccolò Paganiniego w Genui.

Grał z wieloma znakomitymi muzykami, m.in. z Sir Yehudi Menuhinem, Mauricem André, Michalą Petri, Wandą Wiłkomirską, Krzysztofem Jakowiczem, Janoszem Starkerem, Barbarą Hendricks, Morisem Bourge, Lidią Grzanką-Urbaniak, Krzysztofem Jabłońskim, Andriejem Gridczukiem, Grzegorzem Nowakiem, Tadeuszem Wojciechowskim, Guy Touvronem, Nigelem Kennedy, Ewą Pobłocką. Występował we wszystkich krajach europejskich i poza Europą, w takich salach, jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Filharmonia Berlińska, Concertgebouw w Amsterdamie, Auditorio Nacional de Musica w Madrycie, Barbican Center i Royal Albert Hall w Londynie (na festiwalu BBC Henry Wood Promenade Concerts), Santa Cecilia w Watykanie.

Od 1975 był członkiem Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka, a od 1977 jej koncertmistrzem i solistą. W latach 1991-92, jako „Premier violon solo”, prowadził Orchestre de Chambre National de Toulouse. Z orkiestrą tą wystąpil 1 stycznia 1992 na Koncercie na rzecz Pokoju w Dubrowniku z udziałem Barbary Hendricks. Jan Stanienda od 1986 do 2000 był koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Varsovia, w latach 1992-95 pełnił funkcję kierownika artystycznego Orkiestry Kameralnej „Leopoldinum”. W 1996 powstała, założona przez byłych członków Orkiestry „Leopoldinum”, Wrocławska Orkiestra Kameralna „Wratislavia”, której został dyrektorem artystycznym. Zespół tworzą wybrani muzycy, laureaci konkursów, koncertujący również jako soliści. Muzycy ci występowali m.in. z Grzegorzem Nowakiem, Krystianem Zimermanem, Jamesem Galway’em, Pawłem Przytockim, Sharon Kam. Stanowili trzon grupy smyczkowej Menuhin Festival Orchestra, z którą odbyli tournée koncertowe w Japonii (Suntory Hall w Tokio, Salamanca Hall w Gifu, The Symphony Hall w Osace) i w Niemczech (Beethovenhalle w Bonn, Philharmonie Gastei w Monachium). Zespół występuje w klasycznym składzie orkiestry mozartowskiej i jest powiększany w zależności od repertuaru. Wykonuje muzykę od barokowej po współczesną.

Artysta dokonał wielu prawykonań utworów współczesnych kompozytorów polskich oraz nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, radia Francuskiego (RFI), Telewizji Polskiej, Telewizji Francuskiej, a także firm fonograficznych: Aperto, Linn Records, Pavane, KOS Warsaw Records, DUX, Tonpress.

Jan Stanienda był pomysłodawcą, twórcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Kameralnej „Wieczory w Arsenale”, odbywającego się we Wrocławiu corocznie od 1997.

Zajmował się pracą pedagogiczną – był profesorem klasy skrzypiec na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

W 2006 został laureatem Wrocławskiej Nagrody Muzycznej.

aktualizacja: 2003, 2009 (mk), 2021 (wa)