Polmic - FB

wykonawcy (I)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Ewa Iżykowska-Kłosiewicz, sopran, aktorka; ur. 5 września 1955, Olsztyn. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu solowego (1980) oraz Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Wykształcenie uzupełniała w Accademia Musicale Chigiana w Sienie i Accademia di Santa Cecilia w Rzymie. Ponadto w latach 1980-81 pracowała w Teatro alla Scala w Mediolanie. Jako solistka współpracowała z Operą Wrocławską (1981) i Kammeroper w Wiedniu (1985-87). Od 1982 roku stale występuje w Teatrze Wielkim w Poznaniu, a od 1987 roku - także w teatrze w Lucernie. Gościła na wielu scenach i estradach koncertowych w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, na Filipinach, Kubie, w Brazylii, Angoli i innych.
Od 2001 roku jest kierownikiem Wydziału Wokalnego w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego, a także wykładowcą na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.
Ewa Iżykowska jest laureatką szeregu krajowych i międzynarodowych konkursów, jak Ogólnopolski Konkurs Muzyki Karola Szymanowskiego, Belvedere w Wiedniu, czy Mozart Competition w Aleksandrii (Włochy).
Jej repertuar obejmuje partie w operach W. A. Mozarta, G. Donizettiego, R. Leoncavalla, G. Verdiego i polskich kompozytorów, m.in. wszystkie dzieła oratoryjne Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego.

literatura wybrana

Witkiewicz Jan Stanisław Leksykon operowy, Iskry, Warszawa 2000