Polmic - FB

indeks osób (M)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Mirosław Muzykant, perkusista; ur. 14 lipca 1968, Zabrze. Jego niezwykły talent zauważył wykładowca perkusji Steve Faggiano. Dzięki niemu Muzykant grywał z jazzowymi grupami Rander Crieg Quartet i Dave Cook Quintet. Zafascynowany jazzem założył zespół "Keep Smiling", który został wyróżniony na krakowskim festiwalu "Jazz Juniors". Następnie rozpoczął współpracę z Józefem Skrzekiem, biorąc udział w nagraniu dla Polskiego Radia utworu Sabat Czarownic i wspólnych występach w Śląskim Planetarium w Chorzowie. Efektem współpracy był zespół "Impresje. Inspiracje. In corpore" w składzie: Józef Skrzek - klawisze, Piotr Wojtasik - trąbka, Mirosław Muzykant - instrumenty perkusyjne, Aleksandra Karmańska i Roksana Wikaliuk - śpiew, Wioletta Muzykant i Agata Zieliszek - ruch sceniczny. Były to pierwsze jego kontakty z formą spektaklu muzycznego zawierającą ilustrację filmową oraz taniec nowoczesny.
W tym samym czasie powrócił do jazzu, tworząc wspólnie z Jackiem Konopką - gitara i Adamem Głośnickim - gitara basowa zespół „Activ Action Jazz Trio”. Efektem tej współpracy jest wydana w 1998 roku płyta Four Hours, nagrana w Warszawskim Studiu M1. Nagrań dokonano w rekordowym czasie czterech godzin, a zaproszono do nich amerykańskiego saksofonistę Ericka Marienthala współpracującego m. in. z Chickiem Corea. Nad całością czuwał Mirosław Muzykant przy współpracy z Paulem Griffith'em.
W połowie 1998 roku reaktywowana została grupa SBB, w której Mirosław Muzykant zajął miejsce perkusisty Jerzego Piotrowskiego. Z zespołem tym wystąpił w Giżycku, Sali Kongresowej, Filharmonii Warszawskiej, Bydgoskiej, w Sali Koncertowej Programu 3 Polskiego Radia, Katowickim Spodku oraz za granicą w Budapeszcie i Dortmundzie, uzyskując bardzo dobre opinie i komentarze w najważniejszych czasopismach muzycznych. Znana polska firma produkująca pałki perkusyjne wyprodukowała serię pałek sygnowanych jego nazwiskiem.
Po tak wielu sukcesach z SBB, zdecydował się na powrót do korzeni organizując koncert Współczesne rytmy, Dawna Muzyka, Obraz w ramach III Dni Muzyki Dawnej w 1999 roku w Zabrzu. Koncert był połączeniem muzyki dawnej z współczesnymi rytmami i muzyką afrykańską. W koncercie wziął udział gościnnie zespół muzyki dawnej "Allegro". Koncert ten został uznany największym wydarzeniem artystycznym roku 1999 w Zabrzu, z Muzykant został uznany największą osobowością życia kulturalnego Zabrza 1999 roku. W dniu 16 lutego 2000 roku Zespół Reprezentacyjny Instrumentów Perkusyjnych pod jego kierownictwem wystąpił w ramach Festiwalu Kraków 2000 w Teatrze Buckleina. Koncert ten był najważniejszym wydarzeniem w niemal dziesięcioletniej historii zespołu. Na deskach Buckleina został przedstawiony materiał łączący muzykę dawną z perkusyjnymi wariacjami na jej temat dopisanymi przez Muzykanta.
Dnia 18 maja 2000 roku Muzykant wziął udział w koncercie z okazji 80-tych urodzin papieża Jana Pawła II w Wadowicach, wykonując wspólnie z Józefem Skrzekiem Cantatę Maryjną. Ponadto w tym samym roku wystąpił na festiwalu Jazz Blues Fusion 2000 w Zabrzu w towarzystwie m.in. Zespołu Reprezentacyjnego Instrumentów Różnych, chóru "Resonans ConTutti" i Józefa Skrzeka, na Festiwalu Muzyki Elektronicznej "ZEF'2000" w Piszu wspólnie z Józefem Skrzekiem i Wiolettą Muzykant oraz podczas wystawy EXPO 2000 w Hanowerze występując pod nazwą "Mirosław Muzykant Ensemble" i wykonując głównie kompozycje J. S. Bacha.
W 2001 roku w dniu urodzin papieża Jana Pawła II zespół wystąpił na koncercie z okazji otwarcia bazyliki w Licheniu, podczas którego został wykonany przez chór „Resonans Con Tutti" specjalnie skomponowany na tą okazję hymn Exuaudiat universum vitam vicisse! do muzyki Muzykanta i łacińskiego tekstu księdza Dariusza Klejnowskiego-Różyckiego. W tym samym roku „Mirosław Muzykant Ensemble” brał również udział w koncercie na rzecz fundacji pomocy rodzinie Ludgardy i Jerzego Buzków, na którym wykonano spektakl Tryptyk Istnienia do muzyki Muzykanta i w choreografii Wioletty Muzykant. Efektem tego koncertu było zaproszenie na wielki koncert z okazji 100 rocznicy urodzin kardynała 1000-lecia Stefana Wyszyńskiego, który odbył się 3 sierpnia 2001 na Placu Zamkowym w Warszawie. W dniach 19-20 stycznia 2002 roku brał udział w koncercie galowym otwarcia i zamknięcia oraz imprezach towarzyszących Pucharowi Świata w Skokach Narciarskich Zakopane 2002, występując po dłuższej przerwie z Józefem Skrzekiem.
Pod koniec 2001 roku Muzykant podpisał kontrakt z turecką firmą “Istanbul Mehmet”, producentem ręcznie wytwarzanych instrumentów perkusyjnych. W tym samym czasie rozpoczął pracę nad 12 preludiami fortepianowymi, których premiera (internetowa) odbyła się dnia 2 lutego 2002 roku o godzinie 02:02:02 w nocy.
Dnia 26 kwietni 2002 roku w tyskim klubie "Tęcza" odbył się zamknięty koncert kwartetu jazzowego Muzykanta, podczas którego zagrano materiał z płyty Four Hours.

Strona internetowa artysty: www.miroslawmuzykant.prv.pl