Polmic - FB

indeks osób (D)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Marcin Dylla,

gitarzysta; ur. 6 czerwca 1976, Chorzów. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku ośmiu lat w Państwowej Szkole Muzycznej w Rudzie Śląskiej. W latach 1995-2000 studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie gitary Wandy Palacz. Edukację muzyczną kontynuował na zagranicznych uczelniach: w Akademii Muzycznej w Bazylei pod kierunkiem Oscara Ghiglii, w Akademii Muzycznej we Freiburgu u Sonji Prunnbauer oraz w Konserwatorium Muzycznym w Maastricht w klasie Carlo Marchione.
Jest zdobywcą wielu nagród na konkursach gitarowych: w 1996 otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym im. Edmunda Jurkowskiego w Tychach, w 1997 – I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Tredrez-Locquemea we Francji, w 1998 – I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Karl Scheit” w Wiedniu, w 1999 – I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Liechtensteinie, w 2000 – I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Alcoy w Hiszpanii oraz I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Gargnano we Włoszech, w 2001 – I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Forum Gitarre” w Wiedniu, I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Sernancelhe w Portugalii oraz I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Michele Pittaluga” w Alessandrii we Włoszech, w 2002 – I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Joaquin Rodrigo” w Madrycie, I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Julián Arcas” w Almerii w Hiszpanii, I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym na Krecie oraz I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Guerrero” w Madrycie, w 2003 – I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Markneukirchen w Niemczech oraz I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Rene Bartoli” w Aix en Provence we Francji, w 2004 – I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „JoAnn Falletta” w Buffalo w Stanach Zjednoczonych oraz I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Printemps de la Guitare” w Charleroi (Belgia), w 2006 – I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Aranda de Duero (Hiszpania), w 2007 – I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Guitar Foundation of America” w Los Angeles. Ponadto w 2002 na 7. Międzynarodowym Konwencie Gitarowym w Alessandrii otrzymał nagrodę krytyków muzycznych „złotą gitarę” dla najlepiej zapowiadającego się młodego gitarzysty.
Marcin Dylla brał udział w festiwalach muzycznych, prowadzi lekcje mistrzowskie, współpracuje z wybitnymi muzykami i orkiestrami oraz daje wiele recitali w prestiżowych salach koncertowych świata, takich jak: Konzerthaus i Musikverein w Wiedniu, Auditorio Nacional w Madrycie, Filharmonii w Sankt Petersburgu, Kleinhans Music Hall w Buffalo.
Nagrał cztery płyty CD: Polska Muzyka Gitarowa (Settembrini, 1999), Sonaty: Ponce, Tedesco, Brouwer (RTVE, 2003), Sonaty: Rodrigo, José, Ginastera (Fleur De Son, 2005), Guitar Recital (Naxos, 2008).

aktualizacja: październik 2009

Strona internetowa artysty: www.marcindylla.com

literatura wybrana

Mówi Marcin Dylla, "Ruch Muzyczny" 2006 nr 26, s. 5.