Polmic - FB

wykonawcy (P)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Mariusz Pędziałek,

oboista; ur. 21 lutego 1956, Kraków. Studiował w klasie oboju Edwarda Szcześniaka (dyplom 1979) w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Swoje umiejętności doskonalił podczas kursu mistrzowskiego pod kierunkiem Lothara Kocha w Sion w Szwajcarii.
Jest członkiem założycielem Stowarzyszenia Artystycznego „Muzyka Centrum”, członkiem Kwintetu Dętego Filharmoników Krakowskich, koncertmistrzem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, członkiem zespołu Grzegorza Turnaua. Koncertuje w kraju oraz za granicą, jako solista i kameralista. Występował m.in. na festiwalach: Warszawska Jesień, Mixer-Media Festival w Brukseli, Poznańska Wiosna Muzyczna, „Aspekte” w Salzburgu, Światowe Dni Muzyki w Warszawie. Grał pod batutą wielu wybitnych dyrygentów, m.in. Agnieszki Duczmal, Jana Krenza, Jerzego Maksymiuka, Krzysztofa Pendereckiego, Stanisława Skrowaczewskiego, Tadeusza Strugały, ze skrzypkiem Nigelem Kennedy’m i pianistą Kevinem Kennerem, oraz orkiestrami: Amadeus, Orkiestrą Filharminii Narodowej, Sinfonią Varsovią, Sinfoniettą Cracovią, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Polską Orkiestrą Radiową.
W swoim dorobku ma nagrania dla Polskiego Radia, Radio France, Magyar Radio oraz firm fonograficznych: Polskie Nagrania, Wergo i Acte Préalable (Utwory kameralne na obój Grażyny Bacewicz). W 2001 otrzymał nominację do nagrody płytowej „Fryderyk” za nagranie (wspólnie z Anną Sikorzak-Olek) Koncertu na obój i harfę Witolda Lutosławskiego. Nagrywa również muzykę teatralną i filmową dla takich kompozytorów, jak Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Zbigniew Preisner. Występował w spektaklach teatralnych w Teatrze Stu i Teatrze Starym w Krakowie (wykonawca oraz autor muzyki w spektaklu Jerzego Stuhra Kontrabasista) oraz Teatrze Rampa w Warszawie.
Mariusz Pędziałek był jurorem Konkursu Wykonawców Muzyki Współczesnej w Warszawie, w 1993 – wykładowcą Internationale Akademie für Neue Komposition w Schwazu (Austria) oraz Letnich Kursów Muzyki Współczesnej w Krakowie.

aktualizacja: październik 2009

Strona internetowa artysty: www.oboista.art.pl

literatura wybrana

Kosińska Julita Mówi Mariusz Pędziałek, "Ruch Muzyczny" 2006 nr 4, s.7.