Polmic - FB

wykonawcy (S)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Stanisław Skoczyński,

perkusista; ur. 20 maja 1953, Warszawa. Studiował grę na perkusji pod kierunkiem Edwarda Iwickiego w Akademii Muzycznej w Warszawie. Umiejętności w zakresie interpretacji muzyki współczesnej doskonalił w Paryżu pracując z Silvio Gualdą i Gastonem Sylvestre. Uczestniczył także w kursach interpretacji nowej muzyki prowadzonych przez takich kompozytorów, jak Iannis Xenakis, Maricio Kagel, Luciano Berio, Luigi Nono, Olivier Messiaen, Pierre Boulez, George Aperghis, Toru Takemitsu i Elliott Carter.
Jest solistą Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie i współzałożycielem Warszawskiej Grupy Perkusyjnej. Współpracował z wieloma wybitnymi solistami, zespołami kameralnymi oraz orkiestrami. Specjalizuje się w interpertacji dzieł z zakresu tzw. multiplepercussion i teatru instrumentalnego. Koncertuje w Polsce (m.in. podczas Festiwalu „Warszawska Jesień”, Warszawskich Spotkań Muzycznych), jak również za granicą. Ma w swoim dorobku wiele nagrań dla polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych oraz firm fonograficznych. W jego repertuarze znajdują się niemal wszystkie dzieła napisane na perkusję solo.
Stanisław Skoczyński prowadzi aktywną działalność dydaktyczną i promocyjną. Jest profesorem klasy perkusji Akademii Muzycznej w Warszawie. Ponadto wykłada gościnnie na innych uczelniach muzycznych, uniwersytetach, kursach, seminariach i kongresach perkusyjnych w kraju oraz za granicą. Jest jurorem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, publikuje artykuły w prestiżowych pismach muzycznych – polskich i zagranicznych. Stworzył i pełni funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Perkusyjnej „Crossdrumming”, Światowych Kongresów Sztuki Perkusyjnej, Międzynarodowych Kursów Mistrzowskich oraz Międzynarodowego Konkursu Perkusyjnego im. Mikołaja Stasiniewicza.

aktualizacja: październik 2009

literatura wybrana

Fortepian w roli perkusji Ze Stanisławem Skoczyńskim, profesorem Klasy Perkusji Akademii Muzycznej w Warszawie, organizatorem festiwalu Crossdrumming rozmawia Adam Wojciechowski, "Twoja Muza" 2006 nr 4, s.91-93
Perkusja lokomotywą muzyki? Ze Stanisławem Skoczyńskim, profesorem Klasy Perkusji Akademii Muzycznej w Warszawie, rozmawia Adam Wojciechowski, "Twoja Muza" 2006 nr 3, s.85-87
Cichoń Ewa Bębnienie na przełaj, "Ruch Muzyczny" 2005 nr 18, s.22-24.