Polmic - FB

indeks osób (T)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Elżbieta Towarnicka,

śpiewaczka (sopran); ur. 29 lipca 1950, Wrocław. Pierwsze kroki wokalne stawiała pod kierunkiem Leokadii Kukawskiej. W 1978 ukończyła studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu Barbary Walczyńskiej.
Jest laureatką I Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu.
W latach 1979-81 była solistką Opery Krakowskiej, gdzie kreowała główne partie sopranowe w takich operach, jak Cyganeria i Tosca Giacomo Pucciniego, Poławiacze pereł Georgesa Bizeta, Traviata i Rigoletto Giuseppe Verdiego, Wolny strzelec Carla Marii von Webera, Król Roger Karola Szymanowskiego, Dydona i Eneasz Henry Purcella, Orfeusz i Eurydyka Christopha Willibalda Glucka.
Występowała na najważniejszych festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, m.in. na Warszawskiej Jesieni, Wratislavii Cantans, Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”, Festiwalu Muzyki Filmowej Zbigniewa Preisnera na Akropolu w Grecji i w kopalni soli w Wieliczce. Ponadto koncertowała w Niemczech, Hiszpanii, Anglii, Szwecji, Belgii, Rosji, we Włoszech (m.in. w La Scali), Francji, na Litwie, Ukrainie, w Argentynie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Japonii. Ma w repertuarze arie operowe, muzykę oratoryjno-kantatową, pieśni romantyczne i staroirlandzkie. Współpracuje ze wszystkimi filharmoniami w Polsce. Wielokrotnie zapraszana była do udziału w koncertach Capelli Cracoviensis.
Elżbieta Towarnicka dokonała wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia w Krakowie i Warszawie, dla Telewizji Polskiej (Teatr Telewizji, filmy dokumentalne, seriale) oraz nagrań płytowych. Prawdziwą sławę przyniosły jej nagrania muzyki Zbigniewa Preisnera do filmów m.in. Krzysztofa Kieślowskiego (Dekalog – 1988, Podwójne życie Weroniki – 1991, Trzy kolory – 1993-94) oraz Agnieszki Holland (Olivier, Olivier – 1991). Współpracuje również z Janem Kanty Pawluśkiewiczem. Brała udział w wykonaniach jego poematów symfonicznych (Harfy Papuszy), misteriów (Przez tę ziemię przeszedł Pan), koncertów (Amat vita, Ogrody Jozafata), oratoriów (Droga, miłość, życie) oraz Nieszporów Ludźmierskich wraz z Hanną Banaszak, Beatą Rybotycką, Grzegorzem Turnauem, Zbigniewem Wodeckim i Jackiem Wójcickim.
Artystka prowadzi obecnie klasę śpiewu solowego w Konserwatorium Muzycznym im. Witolda Lutosławskiego w Krakowie.

aktualizacja: wrzesień 2009

Strona internetowa artystki: www.towarnicka.com