Polmic - FB

wykonawcy (Z)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Jan Miłosz Zarzycki,

dyrygent; ur. 27 kwietnia 1966, Gliwice. Jest absolwentem Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach (klasa skrzypiec, dyplom w 1990). W 1994 ukończył także studia w zakresie dyrygentury pod kierunkiem Marka Pijarowskiego (dyplom z wyróżnieniem) w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Studia uzupełniał w Wiedniu oraz Berlinie, gdzie miał okazję poznać sztukę dyrygencką takich mistrzów batuty, jak Seiji Ozawa, Kurt Masur, Claudio Abbado.
Jeszcze w 1988 został dyrygentem i kierownikiem artystycznym Studenckiej Orkiestry Kameralnej Jeunesses Musicales przy Akademii Muzycznej w Katowicach. Zespół ten pod jego kierownictwem brał udział w wielu festiwalach muzycznych, na których otrzymywał prestiżowe nagrody. W latach 1992-93 współpracował z Państwową Operą we Wrocławiu, gdzie dyrygował m.in. takimi dziełami, jak: Der Freischütz Carla Marii von Webera, Cosi fan tutte Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz Madame Butterfly Giacomo Pucciniego.
Jan Miłosz Zarzycki w 1994 zajął ex aequo I miejsce oraz otrzymał trzy nagrody pozaregulaminowe, w tym nagrodę orkiestry, na I Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku. Rezultatem konkursu był także roczny staż dyrygencki w Wielkiej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W 1997 otrzymał III nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Arturo Toscaniniego w Parmie, której konsekwencją było tournée koncertowe po Włoszech z Orkiestrą Symfoniczną Emilii Romanii im. Arturo Toscaniniego.
Dyrygował większością polskich orkiestr filharmonicznych. Współpracował m.in. z Krzysztofem Jakowiczem, Konstantym Andrzejem Kulką, Lidią Grychtołówną, Januszem Olejniczakiem, Antonim Witem, Markiem Pijarowskim, Krzysztofem Pendereckim i Mścisławem Roztropowiczem. Koncertował w Niemczech, Francji, Belgii, Holandii, Austrii, Republice Czeskiej, Macedonii, Rosji, we Włoszech, na Ukrainie oraz w Stanach Zjednoczonych. Współpracował z Sinfonią VarsoviąNarodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego RadiaWarszawską Operą Kameralną.
Jan Miłosz Zarzycki jest adiunktem i członkiem Katedry Dyrygentury Akademii Muzycznej w Warszawie oraz adiunktem w Akademii Muzycznej w Łodzi. Pełni także obowiązki kierownika artystycznego Międzynarodowych Młodzieżowych Warsztatów Muzycznych w Szczecinie oraz I dyrygenta Warszawskiej Orkiestry Kameralnej „Concentus pro arte”. W październiku 2004 wygrał konkurs na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

aktualizacja: wrzesień 2009

Strona internetowa artysty: www.republika.pl/janmilosz

literatura wybrana

Kosińska Julita Mówi Jan Miłosz Zarzycki, „Ruch Muzyczny” 2005 nr 22, s. 5