Polmic - FB

wykonawcy (L)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Krzysztof Lukas, organista; ur. 28 czerwca 1974, Hawirzów. Naukę gry na organach rozpoczął w Szkole Muzycznej II st. w Rybniku w klasie organów Władysława Szymańskiego. Studia w tym zakresie odbył w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod kierunkiem Juliana Gembalskiego, które ukończył w roku 1998. Następnie, jako stypendysta m.in. Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD), kontynuował studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie w klasie organów Jona Laukvika uzyskujac dyplomy "Künstlerische Ausbildung" w 2001 roku oraz "Solistenklasse" w roku 2003.
Swoją edukację uzupełniał też na licznych kursach mistrzowskich u niemal wszystkich najwybitniejszych organistów europejskich. Szczegolne znaczenie miały dla niego spotkania z Tonem Koopmanem i Guy Bovet’em. U tych artystów odbywał też studia prywatne.
W 1997 roku zdobył pierwszą nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Rumi. Ponadto jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów organowych w Niemczech, Francji, Włoszech i w Rosji, m. in. zdobywcą pierwszych nagród na międzynarodowym konukrsie organowym Nicolas de Grigny w Bitche we Francji w 2001 roku, na konkursie Premio V. Bucchi w Rzymie oraz drugiej nagrody na miedzynarodowym konkursie organowym w Kaliningradzie w tym samym roku. W roku 2000 był jednym z czterech młodych organistów z Europy, którzy zakwalifikowali się do jednego z najważniejszych konkursów organowych w Dallas (USA).
Występował dotychczas w kilkunastu krajach europejskich. Do jego najważniejszych występów należą koncerty w Wiedniu (katedra Św. Stefana, Radiokulturhaus ORF, koncert transmitowany na żywo przez radio ORF), Londynie (Westminster Cathedral, The Temple Church, Manoukian Cultural Center), Norymberdze (Meistersingerhalle), a także w różnych cyklach koncertowych w Genewie, Rzymie, Kaliningradzie, Stuttgarcie, Warszawie, Katowicach, Leżajsku, Kamieniu Pomorskim.

Dokonał nagrań dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych w Polsce, Niemczech, Austrii, we Włoszech i na Słowacji.

Strona internetowa artysty: www.k-lukas.com