Polmic - FB

indeks osób (D)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Marek Długosz,

gitarzysta; ur. 8 września 1973, Wrocław; zmarł 7 maja 2010, Wrocław. Po ukończeniu Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia we Wrocławiu w klasie gitary Jana Prochownika, przez dwa lata uczył się u Marka Zielińskiego. Następnie studiował grę na gitarze pod kierunkiem Konrada Raggossniga i Aleksandra Swete’a w Universität für Musik w Wiedniu. Uczestniczył również w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych wirtuozów i profesorów gitary.

Był laureatem międzynarodowych konkursów gitarowych, m.in. w Gdańsku, Viareggio we Włoszech oraz w Stafford w Anglii.

Marek Długosz intensywnie koncertował jako solista (m.in. z Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej, Toruńską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną Wratislavia, Orkiestrą Filharmonii Sudeckiej) i kameralista. Był członkiem Wrocławskiego Kwartetu Gitarowego, z którym m.in. dokonał światowego prawykonania Concierto de Wrocław na 4 gitary i orkiestrę Jaime Zenamona, występował też w duecie z Kamilem Bartnikiem. Koncertował z wokalistką jazzową Anną Rejdą (2004) i zespołem flamenco Danza del Fuego (w największych salach koncertowych w Polsce). Grał w większości krajów Europy, na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Północnej i Południowej. Brał udział w wielu festiwalach gitarowych w kraju – m.in. w Wratislavii Cantans (2003) i Festiwalu „Musica Polonica Nova” (2008), jak również za granicą.

W swoim repertuarze miał kompozycje z różnorodnych kręgów stylistycznych – obok repertuaru klasycznego wykonywał utwory jazzowe oraz flamenco. Wśród nich były dwa dedykowane mu koncerty: Aleksandra Vinitskiego – Romantic Concierto no 1 i Marka Pasiecznego – The Youthful Fantasie. Obie kompozycje powstały na zamówienie Świdnickiego Festiwalu Gitarowego.

Recital artyst – Hommage à Chopin, prezentujący kompozycje gitarowe inspirowane muzyką Fryderyka Chopina, od premiery w 2002 w Instytucie Polskim w Wiedniu, był wykonywany w kilkunastu krajach, m.in. w Instytutach Polskich w Moskwie, Rzymie, Pradze, Bukareszcie, Wilnie, a także podczas festiwali i koncertów w Lublanie, Dubrovniku, Bejrucie, Nikozji i Lyonie. W 2005 ukazała się płyta z tym programem. Ponadto nagrał następujące płyty CD: Marek Długosz (1999), Romance de Amor (2006) i On the way... (2009).

Marek Długosz był współzałożycielem i prezesem Wrocławskiego Towarzystwa Gitarowego, dyrektorem organizacyjnym Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego, pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Świdnickiego Festiwalu Gitarowego oraz cykli i serii koncertów gitarowych odbywających się we Wrocławiu.

aktualizacja: 2006, 2011 (mk)