Polmic - FB

wykonawcy (M)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Marek Moś,
dyrygent, skrzypek i kameralista; ur. 3 grudnia 1956, Piekary Śląskie. Kształcił się w Bytomiu i Katowicach. Jego pedagogami byli Kazimierz Dębicki i Andrzej Grabiec.
Marek Moś jest założycielem i wieloletnim primariusem Kwartetu Śląskiego - zespołu, który w szybkim czasie stał się jednym z najwybitniejszych kwartetów smyczkowych w Europie. Od 1978 z tym zespołem występował na najbardziej prestiżowych festiwalach i najznakomitszych estradach świata, m.in. w: Konzerthaus w Wiedniu, Concertgebouw i Ijsbreker w Amsterdamie, Vredenburg w Utrechcie, Schauspielhaus w Berlinie, Tivoli w Kopenhadze, Tonhalle w Düsseldorfie, De Singel w Antwerpii, Merkin Hall w Nowym Jorku i Jordan Hall w Bostonie. Dokonał około 30 prawykonań utworów polskich i obcych, z czego część jest dedykowana zespołowi. W 1998 roku założył Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy AUKSO, której jest dyrektorem artystycznym. Pod jego kierunkiem Orkiestra osiągnęła wysoki poziom artystyczny i jest zaliczana obecnie do europejskiej czołówki zespołów tego rodzaju. Jest także dyrektorem artystycznym festiwalu "Letnia Filharmonia AUKSO” w Wigrach (od 2000) oraz I Dyrygentem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej (od 2013).
W swoim dorobku artystycznym ma wiele nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji, a także dla firm fonograficznych (CD Accord, Olympia, Partridge, Thesis, Wergo). Płyty, w nagraniu których uczestniczy, zdobywają liczne wyróżnienia i nagrody. Monograficzna płyta z utworami H.M.Góreckiego zdobyła Nagrodę Akademii Fonograficznej "Fryderyk`95". Kolejną nagrodę  "Fryderyk" oraz wyróżnienie "Płyta Roku" magazynu "Studio" za rok 1997 zdobyła płyta Kwartetu Śląskiego z nagraniami kwartetów K.Szymanowskiego i W.Lutosławskiego. Laureatem Nagrody „Fryderyk 2011” w kategorii „Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej” została Orkiestra AUKSO za zrealizowany wspólnie z Januszem Olejniczakiem album Chopin. Wydanie Narodowe. W 2015 roku tą samą nagrodę zdobyła ich płyta Kilar/Moś/Aukso.
Jako znakomity artysta Marek Moś jest laureatem wielu nagród, m.in.: Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie (1979), Międzynarodowej Trybuny UNESCO w Paryżu (1984, 1988), Związku Kompozytorów Polskich (1994, 2005), otrzymał również Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005), Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego (2005). W roku 2009 nadano mu honorowe obywatelstwo Miasta Tychy.
Poza intensywną działalnością koncertową i nagraniową Marek Moś wykłada w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.  
aktualizacja: marzec 2016 (wa)