Polmic - FB

wykonawcy (O)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Sebastian Oroń, saksofonista; ur. 5 marca 1979, Poniatowa. Ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie w klasie saksofonu Andrzeja Rzymkowskiego oraz w klasie fortepianu Urszuli Jansen. Studiował w krakowskiej Akademii Muzycznej u Andrzeja Rzymkowskiego oraz interpretację muzyki współczesnej pod kierunkiem Marka Mietelskiego. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Jeana-Marie Londeixa (Francja) oraz Güntera Priesnera (Niemcy). Jest stypendystą Prezesa Rady Ministrów (1998), Ministra Kultury (2003) oraz Prezydenta Miasta Krakowa (2004).
W 2002 zdobył Grand Prix VI Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, w 2003 I nagrodę na VI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Val Tidone we Włoszech.
Uczestniczył w wielu festiwalach muzycznych, m.in.: V Międzynarodowym Festiwalu „From Chopin to Górecki” w Warszawie, Laboratorium Muzyki Współczesnej w Warszawie, Chanterelle Festival.
Koncertował w Polsce (m.in. w Filharmonii Narodowej, Filharmonii Krakowskiej, Studiu Koncertowym im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie) oraz wielokrotnie za granicą (w Niemczech, Austrii, we Włoszech). Nagrywał dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.
Ma na swym koncie światowe prawykonania utworów napisanych m.in. przez Edwarda Bogusławskiego i Piotra Wróbla.