Polmic - FB

indeks osób (W)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Marcin Wróbel,

klarnecista; ur. 27 sierpnia 1977, Wrocław. Naukę gry na klarnecie rozpoczął w wieku 10 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu, a kontynuował w Państwowym Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie Józefa Kozieła. Studia muzyczne w zakresie gry na klarnecie ukończył w 2002 roku we wrocławskiej Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego pod kierunkiem Mieczysława Stachury.

W tym czasie uczestniczył także w kursach mistrzowskich, prowadzonych przez Sabine Meyer i jej męża Reinera Wehle (1999) oraz przez Guy’a Deplusa (2000). W 2002 roku przebywał na stypendium w Consaervatorium Saxion Hogeschool w Enschede w Holandii, gdzie studiował w klasie Petera Marca Dijcksa.

Był uczestnikiem wielu konkursów krajowych i międzynarodowych, gdzie zdobywał nagrody i wyróżnienia, m.in. w 1991 roku zajął V miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych w Szczecinku, w 1992 roku – I miejsce podczas Regionalnego Konkursu Instrumentów Dętych w Oławie, w 1996 roku - III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych w Olsztynie, w 1998 roku – II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych w Przemyślu, w roku 1999 - I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych w Viareggio we Włoszech oraz III miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim.

W 1996 roku z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej wykonał Koncert klarnetowy A-dur Wolfganga Amadeusa Mozarta. Był członkiem Międzynarodowych Orkiestr Młodzieżowych, m.in. w Wangen im Allgau oraz Bayreuth w Niemczech. Od 2004 roku był solistą orkiestry Opery Wrocławskiej i członkiem Kwintetu Dętego Opery Wrocławskiej.

Obecnie zajmuje się przede wszystkim działalnością pedagogiczną. Prowadzi klasy klarnetu w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu oraz w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Ludomira Różyckiego w Świdnicy.

aktualizacja: 2006, 2010 (mk), 2020 (wa)