Polmic - FB

indeks osób (W)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Sławomir Wilk,

pianista; ur. 4 stycznia 1982, Szczecin. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku (w klasie fortepianu Waldemara Wojtala) oraz Royal Irish Academy of Music w Dublinie (prof. John O’Conor). W 2018 roku otrzymał tytuł doktora w macierzystej uczelni w Gdańsku.

Doskonalił swoje umiejętności na kursach mistrzowskich – ukończył m.in. Letnią Akademię Muzyczną w Lipsku.

Jest laureatem III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Mariańskich Łaźniach (1999) i Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Darmstadt (2002). Był także dwukrotnym finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego organizowanego przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina.

Jest stypendystą Premiera Rzeczypospolitej Polskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta miasta Szczecina, Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Towarzystwa Przyjaciół Szczecina.

Artysta oprócz działalności naukowej i pedagogicznej aktywnie udziela się jako solista oraz kameralista. W 2010 roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Nowym Jorku artysta miał swój debiut w Lincoln Center oraz Carnegie Hall. W sierpniu 2017 roku zainaugurował Międzynarodowy Festiwal Sacrum non profanum,wykonując w Filharmonii Szczecińskiej wraz z Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina.

Swoimi licznymi recitalami oraz koncertami symfonicznymi (w Europie, Azji, Ameryce Północnej, Australii oraz Afryce) dowodzi ugruntowanej pozycji w czołówce pianistów polskich swojego pokolenia. Współpracuje z wieloma wybitnymi dyrygentami, jak Antoni Wit, Jan Krenz, Jose Maria Florencio, Nikolai Diadura, Janusz Przybylski, Michał Nesterowicz, Zygmunt Rychert, Bohdan Boguszewski.

Istotną rolę w jego działalności artystycznej odgrywa muzyka polska, a w szczególności twórczość F. Chopina oraz Ignacego Jana Paderewskiego.

W 2017 roku artysta wraz z wiolonczelistą Tomaszem Szczęsnym nagrał płytę z utworami Karola Szymanowskiego. W swoim dorobku ma również solową płytę z utworami F. Chopina, a dla wytwórni DUX nagrał wraz z Bartłomiejem Niziołem Koncert podwójny Feliksa Mendelssohna.

Za swój wkład w propagowanie kultury polskiej w kraju i za granicą otrzymał wiele prestiżowych nagród od Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Gdańsku, Towarzystwa Ubezpieczeniowego Allianz Polska („Nike” w dziedzinie Kultura, Nauka, Media), nagrodę artystyczną Prezydenta Miasta Szczecina oraz odznakę Gryfa od Wojewody Zachodniopomorskiego.

aktualizacja: 2018 (wa)