Polmic - FB

wykonawcy (D)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Sławomir Dobrzański,

pianista; ur. 11 maja 1968, Wrocław. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie studiował w klasach prof. Reginy Smendzianki, prof. Andrzeja Dutkiewicza i prof. Jerzego Maciejewskiego. Pobierał też prywatne lekcje u Kajetana Mochtaka w Warszawie. W latach 1992-1994 studiował w University of Kansas w Lawrence (Kansas) pod kierunkiem dr Jacka Winerocka. Doskonalił swoje umiejętności na kursach mistrzowskich u Malcolma Fragera i Mieczysława Horszowskiego w Konserwatorium w Lucernie. W maju 2001 uzyskał tytuł doktora sztuki w dziedzinie gry na fortepianie na Uniwersytecie w Connecticut, gdzie studiował pod opieką dr Neal'a Larrabee oraz Zelmy Bodzin.

Artysta jest laureatem konkursów pianistycznych, m.in. MTNA Wurlitzer Collegiate Artist Competition, Naftzger Young Artist Competition i Lincoln Symphony Young Artist Competition.

Brał udział w licznych festiwalach muzycznych, zarówno jako wykładowca, jak i koncertujący artysta, m. in. w International Festival of New Music w Darmstadt (Niemcy, 1989), "Warszawskiej Jesieni" (1990), List-Glenn Festival w California State University (LA, 1990, 1999), Chopin Festival na Hawajach (1993), Mid-West Society of Composers Conference (Edmond, OK, 1993), Potomac River Piano Festival w Great Falls (VA, 1999) i w Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim Młodych Pianistów we Wrocławiu (2000), Festiwalu Szymanowskiego w Pekinie (2011) i "Interfest Bitola" w Macedonii (2013).

Pianista nagrał w latach 1991-1992 dla Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie solowe i kameralne utwory Artura Malawskiego, Feliksa Rybickiego, Witolda Lutosławskiego, Stefana Kisielewskiego, Karola Tausiga, Karola Szymanowskiego, Fryderyka Chopina i Johannesa Brahmsa.

Obecnie pełni stanowisko profesora fortepianu w Kansas State University w Manhattan, Kansas. Prowadził warsztaty pianistyczne oraz wykładał gościnnie w konserwatoriach w Singapurze, Peru, Meksyku, Paragwaju, Brazylii, Ekwadorze, Hong Kongu, na Tajwanie oraz w wielu instytucjach muzycznych w USA.

W 2001 Polish Music Center działające w University of Southern California, w Los Angeles, przyznało mu "The Wilk Prize for Research In Polish Music" za badania nad muzyką Marii Szymanowskiej. W 2013 roku ukazało się pierwsze w historii kompletne nagranie utworów fortepianowych kompozytorki w jego interpretacji (AP0281-0283, 3 CD). Pianista nagrał rónież dzieła fortepianowye Wiktora Łabuńskiego, jak również dwie płyty z muzyką fortepianową Antoniego Kątskiego. Albumy ukazały się nakładem wydawnictwa Acte Prealable. Pianista jest również autorem pierwszej anglojęzycznej biografii Marii Szymanowskiej.

Założył Towarzystwo Muzyczne im. Fryderyka Chopina w Connecticut, należące do Międzynarodowej Federacji Towarzystw Chopinowskich w Warszawie i w latach 1999-2002 był jego dyrektorem artystycznym.

Jako pianista i kameralista występował w ponad dwudziestu krajach świata, w tym podczas koncertów organizowanych przez List-Glenn Institute, Amadeus Concerts, Inc., Institute for Polish Culture, Inc., Fryderyk Chopin Society of Texas, Inc., New York Dance & Arts Innovations, Inc., oraz Guild for International Piano Competition.

W 2016 roku otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Strona internetowa pianisty: www.dobrzanski.weebly.com 

aktualizacja: 2013 (ai), 2020 (wa)