Polmic - FB

indeks osób (E)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Dominika Eska, pianistka; ur. 10 września 1980, Toruń. Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu prof. Ewy Bukojemskiej (dyplom z wyróżnieniem). Studia podyplomowe odbywała w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina pod kierunkiem prof. Elżbiety Tarnawskiej (dyplom z wyróżnieniem). Uczestniczyła także w Międzynarodowych Mistrzowskich Kursach Pianistycznych we Wrocławiu, Dusznikach, Słupsku, Wiedniu i Warszawie, podczas których jej wykładowcami byli profesorowie m.in.: Aleksiej Orłowiecki, Halina Czerny–Stefańska, Andrzej Jasiński, Jerzy Sulikowski, L. Brumberg, O. Lopez, Wiera Gornostajewa, Regina Smendzianka i Otto Niederdorfer. W latach 2002 i 2003 brała udział w Vienna International Pianists Academy.
Koncertowała w słynnej wiedeńskiej Ehrbar Salle i dla Unesco w Paryżu. Występowała ze znanymi orkiestrami w kraju i za granicą, m. in. z Getyńską Orkiestrą Symfoniczną, Toruńską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Akademii Muzycznej w Krakowie, z Orkiestrami Symfonicznymi Filharmonii: Olsztyńskiej, Krakowskiej i Dolnośląskiej oraz Kwintetem Multicamerata. Uczestniczyła w wielu festiwalach: X Ogólnopolskim Festiwalu ,,Gwiazdy Promują” w Jeleniej Górze (2003), IV Festiwalu „Młodzi Artyści w Krakowie” (2004), Festiwalu „Chopiniana" w Warszawie (2004), XXII Międzynarodowym Festiwalu Sztuki w Kaliningradzie (2005) i Letnim Festiwalu Muzycznym w Sofii (2005), gdzie nagrała recital chopinowski dla radia bułgarskiego.
Jest laureatką wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych m. in.: pierwszych nagród na Międzynarodowym Konkursie im. Miłosza Magina w Paryżu (1995), Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym EPTA w Krakowie (1997), Festiwalu Młodych Pianistów w Siedlcach (1996) i Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Warszawie (1998) oraz trzecich nagród na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Szafarni (1994) i na Konkursie Pianistycznym w Łodzi (1997). Ponadto otrzymała nagrodę Polonii Amerykańskiej na VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2004). Należała również do finalistów Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Takasaki (Japonia).
Stypendystka Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (1996-99), Ministra Kultury i Sztuki (1997, 1998), Prezydenta m. Torunia (2004, 2006) oraz Fundacji prof. Reginy Smendzianki (2004).