Polmic - FB

indeks osób (C)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Tadeusz Chachaj, dyrygent i kompozytor; ur. 3 marca 1929, Góry Gorzkie (woj. lubelskie). Dyrygenturę symfoniczno-operową ukończył w 1956 roku pod kierunkiem Tadeusza Wilczaka i Waleriana Bierdiajewa. W 1958 roku został II-gim dyrygentem Filharmonii Rzeszowskiej. W latach 1971-1990 pełnił funkcję dyrektora i kierownika artystycznego Symfonicznej Orkiestry w Białymstoku, która – za jego kadencji – po 3 latach została przemianowana na Państwową Filharmonię w Białymstoku.
Artysta doskonalił swoje umiejętności m.in. na kursach dyrygenckich prowadzonych przez prof. Pawła Kleckiego (1965) oraz Arvida Jansona (1973).
Koncertował niemal we wszystkich polskich filharmoniach, a także prawie we wszystkich krajach Europy ( za wyjątkiem Anglii, Grecji i Portugalii ). Dyrygował m.in. takimi zespołami jak: I Musici di Torino, Camerata Versailles w Paryżu, Wileńską Orkiestrą Kameralną S. Sondeckisa, Filharmonią Wileńską, Filharmonią „Mołdowa” w Jassi – Rumunia, budapeszteńską „MAV”, Narodową Filharmonią w Hawanie, Akademicką Filharmonią w Mińsku. Na inauguracyjnym koncercie festiwalu „Jazz Jambore” ( 1978) w Warszawie dyrygował z wielkim powodzeniem prawykonaniem kompozycji na zespół jazzowy i orkiestrę symfoniczną. Prowadził kursy dyrygenckie w Bruck an der Mur – Austria (1986 i 1987). W latach 80-tych wielokrotnie koncertował z Filharmonią Białostocką w Niemczech, Francji, Austrii i we Włoszech.
W 1993 roku wygrał konkurs na dyrektora naczelnego i artystycznego Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej i kieruje tą instytucją do dnia dzisiejszego.
Tadeusz Chachaj z pasją zajmuje się aranżacją muzyczną - zwłaszcza muzyki popularnej – a także kompozycją. Szczególnie interesują go elementy jazzowe w muzyce symfonicznej.

kompozycje

Suita Rzeszowska nr 1
Suita Rzeszowska nr 2
Suita Lubelska
Pieśni Rzeszowskie (1965)
Czardasz (1967)