Polmic - FB

wykonawcy (S)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Elżbieta Stefańska, klawesynistka i pedagog; ur. 7 września 1943, Kraków. Córka pianistów – Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego. Już we wczesnym dzieciństwie zdradzała niezwykłą muzykalność, a gry na fortepianie uczyła się u swego ojca. Studia ukończyła w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem Hansa Pischnera. Swoje umiejętności doskonaliła na międzynarodowych konkursach w Sienie i Weimarze m.in. u Zuzanny Ruzickvej i Ruggiero Gerlina.
W 1964 otrzymała dwie pierwsze nagrody na Konkursie Muzyki Dawnej w Łodzi za wykonanie utworów kompozytorów epoki baroku – na fortepianie i klawesynie. W 1965 została laureatką głównej nagrody Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Genewie, otrzymując równocześnie nagrodę specjalną im. Henri Gheza dla najlepszego klawesynisty konkursu. W następnych latach, za wybitne osiągnięcia artystyczne Trio Barokowego, została uhonorowana wraz z flecistką Barbarą Świątek i wiolonczelistą Jerzym Klockiem Nagrodą miasta Krakowa. „Laur Melomanów Krakowskich” otrzymała „w dowód uznania i wdzięczności za popularyzowanie pięknej muzyki”.
Elżbieta Stefańska występuje w kraju i za granicą, m.in. w Austrii, Czechach, Bułgarii, Słowacji, Rumunii, Węgrzech, Rosji, na Łotwie, Litwie, Ukrainie, we Francji, w Szwajcarii, Holandii, Niemczech, Anglii, Szwecji, Włoszech, Hiszpanii oraz w Stanach Zjednoczonych, Iranie, Japonii, Korei Południowej i na Tajwanie. Uczestniczy w wielu krajowych i zagranicznych festiwalach jako solistka i kameralistka, m.in. w Hanowerze, Halle (Festiwal Haendlowski), Lipsku (Festiwal Bachowski), Shiraz (Iran), Orvieto, Interlaken (Szwajcaria), Gaming (Austria), Paryż.
W jej repertuarze znajdują się dzieła muzyki solowej i kameralnej epoki renesansu, baroku, klasycznej, jak również XX-wiecznej, w tym także muzyki kompozytorów polskich. Dokonała wielu nagrań radiowych i telewizyjnych oraz płytowych dla takich wytwórni fonograficznych, jak Polskie Nagrania, Emi, Elektroli, Decca, Foni Centra, Pony Canyon. Od 1991 tworzyła duet fortepianowy ze swoją matką, koncertując z powodzeniem w kraju i za granicą. Program duetu obejmował dzieła kompozytorów od epoki klasycznej do współczesnej.
Oprócz działalności koncertowej brała czynny udział jako juror w krajowych i zagranicznych konkursach muzycznych, m.in. w Międzynarodowym Konkursie Klawesynowym w Monachium (1970), I Konkursie Klawesynowym im. Wandy Landowskiej (1985), Ogólnopolskich Konkursach Gitarowych w Krakowie (w latach 1986-87), Konkursie Pianistycznym w Taipei na Tajwanie (1990), Międzynarodowym Konkursie Bachowskim w Lipsku (1992), Międzynarodowym Konkursie Klawesynowym w Warszawie (1993).
Elżbieta Stefańska jest profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie prowadzi klasę klawesynu. W latach 1981-90 pełniła funkcję kierownika Katedry Klawesynu i Instrumentów Dawnych.