Polmic - FB

kompozytorzy (K)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Y Z

Zbigniew Kruczek, kompozytor, organista i pedagog; ur. 1952, Lubaczów. Jest absolwentem Panstwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, gdzie studiował grę na organach w klasie Romualda Sroczyńskiego oraz kompozycję w klasie Andrzeja Koszewskiego (dyplom z wyróżnieniem). Po studiach uczestniczył w mistrzowskim kursie organowym prowadzonym przez Flor Peetersa w Mechelen.
Od 1977 roku mieszka na stałe w Belgii, gdzie przez następne lata kontynuował studia w Królewskim Konserwatorium w Brukseli jako organista w klasie mistrzowskiej Leopolda Sluysa i równocześnie jako kompozytor pod kierunkiem Jacqueline Fontyn. Królewskie Konserwatorium w Brukseli ukonczył uzyskując Premier Prix i Prix Supérieur z wyróżnieniem.
Jest laureatem Miedzynarodowego Konkursu Organowego im. Jehan Alain w Romainmô w Szwajcarii (1991). Koncertuje w wielu krajach Europy, Ameryki Północnej i Afryki.
Obecnie jest profesorem w klasie organów im. Marcel Quintet w Binche oraz wykłada w Instytucie Notre-Dame w Loverval i w Seminarium Bonne-Espérance w Vellereille-les-Brayeux, a także pełni funkcję organisty w kościele Sacre-Coeur w Binche.
Jego twórczość kompozytorska obejmuje utwory organowe, chóralne, kameralne i symfoniczne.