Polmic - FB

wykonawcy (H)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Adam Harasiewicz,

pianista; ur. 1 lipca 1932, Chodzież. Naukę gry na fortepianie rozpoczął pod kierunkiem Kazimierza Mirskiego i Janiny Stojałowskiej w Rzeszowie. Studiował w klasie fortepianu Zbigniewa Drzewieckiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie (dyplom z odznaczeniem w 1955).
W 1947 został laureatem I nagrody na Konkursie Młodych Talentów w Rzeszowie. W 1955 zdobył I nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 1957 otrzymał Medal Fundacji Harriet Cohen w Londynie za wybitne osiągnięcia pianistyczne. W 1960 został odznaczony Złotym Medalem Fundacji im. Ignacego Jana Paderewskiego w Nowym Jorku.
Po sukcesie na Konkursie Chopinowskim artysta rozpoczął intensywną działalność wirtuozowską. W 1958 podczas światowej wystawy w Brukseli wystąpił z recitalem, a w 1960 zainaugurował Rok Chopinowski w sali ONZ w Nowym Jorku (wykonał wówczas oba koncerty fortepianowe Chopina z towarzyszeniem New York Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Stanisława Skrowaczewskiego). Koncertował we wszystkich krajach Europy, Azji oraz Stanach Zjednoczonych z największymi orkiestrami świata pod batutą najsławniejszych dyrygentów. W latach 1958-74 dokonał nagrań utworów Fryderyka Chopina dla wytwórni Philips, z których powstał 14-płytowy album. Dla Polskich Nagrań zarejestrował, wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Kazimierza Korda, II Koncert fortepianowy f-moll Chopina (1979), dla wytwórni fonograficznej Koch nagrał recital chopinowski (1993). W 2005 zostały wydane płyty ze wszystkimi mazurkami Fryderyka Chopina, które nagrał dla Polskiego Radia.
Adam Harasiewicz prowadzi kursy mistrzowskie interpretacji dzieł Fryderyka Chopina w Austrii, Niemczech, we Włoszech, Francji i Japonii. Był członkiem jury wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. im. Ferruccia Busoniego w Bolzano (1984), im. Pilar Bayona w Saragossie (1987), im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1995, 2000, 2005).
Od końca lat 50-tych artysta mieszka w Salzburgu.

aktualizacja: październik 2009

literatura wybrana

Popis Jan Harasiewicz Adam w: Encyklopedia Muzyczna PWM (część biograficzna pod red. Elżbiety Dziębowskiej), t. „hij”, PWM, Kraków 1993