Polmic - FB

wykonawcy (B)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Jakub Burzyński,

śpiewak (kontratenor), dyrygent, teoretyk muzyki; ur. 11 lutego 1976, Zabrze. Po ukończeniu Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach w klasie fortepianu zdobył dwa dyplomy z wyróżnieniem na Akademiach Muzycznych w Katowicach (teoria muzyki) i Bydgoszczy (śpiew solowy). Studiował również dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. Jana Wincentego Hawela.

Jest założycielem i współzałożycielem wielu formacji wokalnych i wokalno-instrumentalnych, w 1998 roku powołał do życia zespół La Tempesta, z którym regularnie koncertuje i nagrywa muzykę XVI-XX wieku w nurcie HIP (Historical Informed Performance).

Jako śpiewak i dyrygent dał ponad 400 występów, nagrał ponad 10 płyt dla takich wytwórni, jak BIS, Arts, DUX czy Musicon. Wyjątkową pozycję w dyskografii Jakuba Burzyńskiego stanowi nagrana w 2004 roku płyta z muzyką Antonio Vivaldiego pt. Vespers of Sorrow. Wydana przez szwedzką wytwórnię BIS, została okrzyknięta płytą roku przez brytyjski portal internetowy Music Web International. Owocem tego sukcesu było szereg zaproszeń do wykonania utworów Vivaldiego w Polsce (Warszawa, Cieszyn, Kraków) i za granicą (Wiedeń, Znojmo, Trebic). Doświadczenie sceniczne Jakuba Burzyńskiego obejmuje udział w inscenizacjach Warszawskiej Opery Kameralnej takich oper, jak Rinaldo Haendla (Goffredo), Apollo i Hiacynt oraz Mitridates Mozarta (Hiacynt, Farnakes) i Balthazar Zygmunta Krauzego (Mocarz). W 2008 roku odbyła się czeska prapremiera opery Dorilla in Tempe Antonio Vivaldiego, w której Jakub Burzyński odtwarzał rolę Apolla/Nomia. Występy spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem prasy austriackiej i czeskiej. Od marca 2009 Jakub Burzyński bierze udział w przedstawieniu Umowa, czyli łajdak ukarany w Teatrze Narodowym w Warszawie. W kwietniu 2009 roku wystąpił podczas gali wręczenia Europejskiej Nagrody Teatralnej we Wrocławiu. Najnowsza płyta Jakuba Burzyńskiego, Purification Mass, zawierająca kompozycje J. S. Bacha ukazała się nakładem niemieckiej wytwórni Arts.

W sierpniu 2009 poprowadzi klasę śpiewu solowego na kursie muzyki dawnej w Kelc (Czechy).

Jakub Burzyński występował z wieloma zespołami i orkiestrami pod dyrekcją m.in. Romana Valka, Marka Toporowskiego, Łukasza Borowicza, Pawła Kosa-Nowickiego, Jacka Urbaniaka i Agaty Sapiechy. Jako solista i dyrygent koncertowal m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Śląskiej w Katowicach, Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego w Warszawie, na Zamku Królewskim w Warszawie i Krakowie. Jego repertuar solowy obejmuje muzykę dawną, klasyczną i współczesną, zarówno formy sakralne, jak i operowe i kameralne.

Jest laureatem prestiżowego wyróżnienia im. Eugenii i Juliana Kulskich.

aktualizacja: czerwiec 2009