Polmic - FB

wykonawcy (K)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Robert Kabara,

skrzypek; ur. 12 stycznia 1964, Przemyśl. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie, gdzie studiował w klasie skrzypiec Eugenii Umińskiej i Kaji Danczowskiej. Swój warsztat doskonalił pod kierunkiem m.in. André Gertlera, Yehudi Menuhina i Grigorija Zhislina.
Jest laureatem wielu nagród na konkursach, m.in. I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi, II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu, I nagrody na Międzynarodowym Konkursie w Adelajdzie, III nagrody i wielu nagród pozaregulaminowych (m.in. Nagrody im. Henryka Szerynga oraz tytułu dla najlepszego Polaka) podczas IX Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Zina Francescatiego w Marsylii.
Stale koncertuje w kraju i poza jego granicami. Występował w niemal wszystkich krajach Europy, a także w obu Amerykach, Azji i Australii. Był gościem takich estrad, jak Berlińska Filharmonia, Teatro Colon w Buenos Aires, Teatro la Scala w Mediolanie, Toranomon Hall w Tokio, Auditorio Nacional w Madrycie. Współpracuje z najwybitniejszymi wykonawcami, co owocuje wspólnymi z nimi występami kameralnymi. Zrealizował jako solista dziesiątki nagrań płytowych, telewizyjnych i radiowych, wyróżnianych wielokrotnie przez krytykę i przemysł muzyczny (m.in. Nagroda Fryderyk ’98 za nagranie Czterech pór roku Antonia Vivaldiego). Wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach jako pierwszy nagrał II Koncert skrzypcowy Grażyny Bacewicz, dla sieci telewizyjnej ARTE dokonał rejestracji I Koncertu skrzypcowego fis-moll Henryka Wieniawskiego, z Jonem Axelrodem w roli dyrygenta i orkiestrą Sinfonietta Cracovia.
Muzyka polska zajmuje szczególne miejsce w jego repertuarze i obok znanych arcydzieł muzyki światowej często wykonuje utwory Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz, Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego i Andrzeja Panufnika.
Robert Kabara był pierwszym koncertmistrzem w stworzonej przez Krystiana Zimermana Polish Festival Orchestra, z którą odbył światowe tournée, koncertując w najważniejszych salach koncertowych Europy i Stanów Zjednoczonych. Od 1994 jest dyrektorem artystycznym orkiestry kameralnej Sinfonietta Cracovia, którą prowadzi i rozwija w potrójnej roli: dyrygenta, koncertmistrza i solisty.
Prowadzi jednocześnie działalność pedagogiczną – jest adiunktem Akademii Muzycznej w Krakowie.

aktualizacja: październik 2009