Polmic - FB

wykonawcy (S)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Anna Maria Staśkiewicz, skrzypaczka; ur. 8 listopada 1983, Będzin. Studiowała w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie skrzypiec Marcina Baranowskiego, którą ukończyła w 2007 dyplomem z wyróżnieniem. Brała udział w kursach mistrzowskich Konstantego Andrzeja Kulki, Petru Munteanu, Krzysztofa Węgrzyna, Wandy Wiłkomirskiej, Mariny Yashvili i Tatiany Grindenko.
Jest laureatką licznych konkursów skrzypcowych, m.in. w 1999 otrzymała II nagrodę na konkursie młodych instrumentalistów w Bydgoszczy oraz III nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków w Lublinie, w 2000 roku zdobyła I nagrodę na XVI Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim w Zielonej Górze, w 2001 – I nagrodę na Ogólnopolskim Przesłuchaniu Skrzypków w Elblągu oraz I nagrodę i nagrodę specjalną na V Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi, w 2006 – nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie koncertu Wolfganga Amadeusza Mozarta na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Valsesia Musica” w Verallo (Włochy) oraz III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Koncertowała m.in. w Brazylii, Estonii, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Włoszech, a także wielu miastach Polski. Recitale prezentowala w Sao Paulo w Brazylii, Akademii Muzycznej w Hanowerze, Kaisersaal im. Romer we Frankfurcie nad Menem, Zamku Królewskim w Warszawie, Belwederze w Warszawie, Trybunale Koronnym w Lublinie, Dworze Artusa w Toruniu. Współpracowała z takimi orkiestrami, jak:  Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”, Orkiestra Kameralna Leopoldinum, Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Varsovia, Sinfonia Viva, Toruńska Orkiestra Kameralna, orkiestry symfoniczne w Warszawie, Bydgoszczy, Lublinie, Łodzi, Zielonej Górze, Poznaniu, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Getyńska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Kameralna w Zurychu, Sinfonica Municipal w  Sao Paulo, pod batutą takich dyrygentów, jak: Łukasz Borowicz, José Maria Florêncio Júnior, Jonathan Brett-Harrison, Agnieszka Duczmal, Vladimir Kiradjiev, Jerzy Maksymiuk, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Michał Nesterowicz, Vadim M. Perevoznikov, Tomasz Radziwonowicz, Zygmunt Rychert, Jerzy Salwarowski, Christian Simonis, Włodzimierz Szymański, Stanislav Vavrinek, Antoni Wit, Jan Miłosz Zarzycki, Ryszard Zimak.
Anna Maria Staśkiewicz jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (sześciokrotnie), Fundacji Yamaha Europa, Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego (2008) oraz Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2008).

aktualizacja: maj 2008Strona internetowa artystki: annamariastaskiewicz.com