Polmic - FB

wykonawcy (P)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Wojciech Pławner, skrzypek; ur. 8 października 1984, Łódź. Brat Piotra Pławnera. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat. Do 2002 roku był uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi, w klasie Zenona Płoszaja. W roku szkolnym 2002/2003 uczył się w Państwowym Liceum Muzycznym im. Zenona Brzewskiego w Warszawie pod kierunkiem Mirosława Ławrynowicza. Tam też otrzymał świadectwo maturalne z wyróżnieniem. W czerwcu 2003 roku zdał z pierwszą lokatą na Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Ponadto w latach 2003-2005 studiował grę na skrzypcach pod kierunkiem Igora Ozima na Universität Mozarteum w Salzburgu. Obecnie kontynuuje studia wiolinistyczne pod kierunkiem polskiej skrzypaczki Barbary Górzyńskiej w Wiedniu. Gra na skrzypcach wypożyczonych z Maggini-Stiftung w Langenthal (Szwajcaria).
Brał udział w licznych krajowych i zagranicznych kursach muzycznych m.in. w Żaganiu, Łańcucie, Gdańsku, Lehrte, Überlingen, Weimarze i Lichtenbergu. Uczył się tam pod kierunkiem takich profesorów, jak Zenon Płoszaj, Hermann Krebbers, Sherban Lupu, Wolfgang Marschner, Igor Ozim, Christiane Hutcap, Marina Jaszwili, Krzysztof Węgrzyn, Mirosław Ławrynowicz, Barbara Górzyńska i Wanda Wiłkomirska.
Od najmłodszych lat brał udział w wielu konkursach wykonawczych. Już jako niespełna dziesięciolatek w maju 1994 roku zajął II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie im. Janiny Garści dla uczniów klas skrzypiec Szkół Muzycznych stopnia podstawowego w Stalowej Woli. W grudniu 1995 roku został laureatem I miejsca na X Konkursie Młodych Skrzypków Regionu Łódzkiego, zaś w maju roku następnego zajął III miejsce na III Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Grażyny Bacewicz Szkół Muzycznych I stopnia we Wrocławiu. W kwietniu 1997 roku zdobył Grand Prix oraz „Rydwan Apollina” na Ogólnopolskich Przesłuchaniach uczniów klas skrzypiec Szkół Muzycznych Pierwszego Stopnia w Olsztynie. We wrześniu 1999 roku zajął II miejsce w grupie wiekowej do 17 lat na IV Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie, zaś w marcu 2001 roku został laureatem I miejsca na Ogólnopolskich Przesłuchaniach uczniów klas skrzypiec i altówki Szkół Muzycznych drugiego stopnia w Elblągu. Także w 2001 roku zajął II miejsce w grupie wiekowej 15-17 lat na III Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Skrzypków im Louisa Spohra w Weimarze. W maju 2004 roku zdobył nagrodę publiczności na Internationales Kärntner Sparkasse Musikstipendium w Velden w Austrii, zaś w sierpniu tego samego roku otrzymał tytuł „ESTA Student of The Year Award“ (tytuł Studenta Roku), przyznawany przez Europejskie Stowarzyszenie Nauczycieli Gry na Instrumentach Smyczkowych na konferencji w Rotterdamie. We wrześniu 2004 roku uzyskał nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu współczesnego na XI Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach w Austrii, a miesiąc później wystąpił w Liederhalle (Beethovensaal) w Stuttgarcie, wykonując wraz z Schüler-Symphonie-Orchester Stuttgart, Koncert skrzypcowy D-dur Brahmsa. W październiku 2006 roku jest finalistą na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Na stałe współpracuje z Mozarteum Orchester w Salzburgu. W marcu 2005 roku brał udział w Manoel Theatre’s BoV Opera Festiwal 2005 na Malcie oraz - jako najmłodszy solista wraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej - w IX Wielkanocnym Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
W lipcu 2005 roku uczestniczył w nagraniu II Koncertu skrzypcowego d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego, zrealizowanego dla firmy fonograficznej DUX.
W latach 1997, 2000, 2001 i 2003 był stypendystą Ministerstwa Kultury. Przez wiele lat był też podopiecznym, a następnie stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.