Polmic - FB

wykonawcy (B)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Jarosław Bręk, śpiewak (bas-baryton); ur. 21 lutego 1977, Poznań. Już jako uczeń szkoły podstawowej, w latach 1984-1996, śpiewał w chórze „Poznańskie Słowiki”, kierowanym przez Stefana Stuligrosza. Ukończył Wydział Wokalny Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie śpiewu prof. Jerzego Artysza. Na zakończenie studiów został wyróżniony medalem Magna Cum Laude dla najwybitniejszego absolwenta. Jest laureatem wielu konkursów wokalnych, m.in. pierwszych nagród konkursów w Dusznikach-Zdroju (1998) i Barcelonie (1999), a także w Vercelli (1999). W 2000 roku reprezentował Polskie Radio podczas Europejskiej Trybuny Młodych Wykonawców w Lizbonie i jako jedyny śpiewak znalazł się w gronie ośmiu laureatów. W roku 1999 i 2000 był nominowany przez „Politykę” do Paszportu w dziedzinie muzyki.
W 2000 roku zadebiutował w Warszawskiej Operze Kameralnej jako Hrabia Almaviva w Weselu Figara Wolfganga Amadeusza Mozarta. Na tej samej scenie występował również jako tytułowy Don Giovanni w operze Mozarta, Pluton w Euridice Jacopo Periego oraz Ulisses w Tetide in Sciro Domenico Scarlattiego. Z zespołem tym wziął także udział w Festiwalu Mozartowskim w Heerlen i Festiwalu Al Bustan w Bejrucie oraz w tournée po Japonii. Współpracuje z Operą Narodową w Warszawie, Teatrem Wielkim w Łodzi, Poznaniu i Krakowie.
Jego dorobek artystyczny jest niezwykle bogaty. W swoim repertuarze ma utwory Ludwiga van Beethovena, Georga Friedricha Haendla, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Stanisława Moniuszki, Karola Szymanowskiego i innych kompozytorów. W Rzymie w 2000 roku uczestniczył w światowym prawykonaniu Mass of the Angels Charlesa W. Heimermanna z okazji 80. urodzin Jana Pawła II, a w Warszawie w 2000 roku – w premierowym wykonaniu Mszy warszawskiej Andrzeja Kurylewicza z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Narodowej oraz – w 2005 roku - Męki Pańskiej Krzysztofa Knittla pod dyrekcją Agnieszki Duczmal oraz Sinfonii de motu Wojciecha Kilara pod dyrekcją Antoniego Wita. Brał również udział w wykonaniu II Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego z okazji Jubileuszu 600-lecia Odnowienia Akademii Krakowskiej w 2000 roku, Mesjasza Haendla z New College Choir Oxford pod dyrekcją Edwarda Higginbottoma w 2001 roku, Stabat Mater Szymanowskiego podczas koncertów pod dyrekcją Antoniego Wita w Oviedo i Gijón w 2002 roku oraz w Katedrze Notre Dame w Paryżu na inaugurację Sezonu Polskiego we Francji w 2004 roku i w Düsseldorfie w roku 2004, Requiem Mozarta pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka oraz IX Symfonii Beethovena pod batutą Jacka Kaspszyka na Międzynarodowym Festiwalu „Wratislavia Cantans” w 2002 roku, w polskiej premierze Pasji Niccolo Jommellego podczas VII Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Krakowie w 2003 roku, w Des Knaben Wunderhorn Gustawa Mahlera, wykonywanym po raz pierwszy w Filharmonii Narodowej w Warszawie w 2004 roku, w wykonaniu IX Symfonii Beethovena na krakowskim Rynku Głównym z okazji wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, wraz z Teresą Żylis-Garą w występie podczas koncertu dla Czerwonego Krzyża w Monte Carlo w 2005 roku, w wykonaniu Pasji wg św. Jana Jana Sebastiana Bacha pod dyrekcją Tomasza Bugaja w Amsterdamie w roku 2005 oraz w Requiem Gabriela Fauré, wykonywanym na krakowskich Błoniach pod kierownictwem Thomasa Sanderlinga w 2005 roku. Ponadto w 2000 roku był gościem Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, gdzie zaprezentował pieśni Mozarta.
Występował w większości polskich filharmonii oraz na scenach i estradach Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Rumunii, Ukrainy, Włoch, Libanu, Wysp Kanaryjskich, Rosji, Francji, Szwajcarii i Włoch. Współpracował z renomowanymi orkiestrami, m.in. Sinfonia Varsovia, Hamburger Symphoniker, Orquesta Sinfónica del Principado de Asturias oraz ze znanymi dyrygentami, takimi jak Edward Higginbottom, Jerzy Katlewicz, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Antoni Wit, Alberto Zedda.
Jarosław Bręk ma w swoim dorobku fonograficznym osiem płyt CD oraz nagrania i transmisje dla radia i telewizji (Polskie Radio i Telewizja, EBU, Radiodifusao Portuguesa).

Strona internetowa artysty: www.jaroslawbrek.poznan.pl
(grudzień 2006)