Polmic - FB

wykonawcy (B)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Magdalena Baczewska, pianistka; ur. 14 czerwca 1980, Zabrze. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 5 lat. W maju 1998 roku ukończyła Średnią Szkołę Muzyczną w Katowicach. Jako 16-latka uczestniczyła w kursie mistrzowskim prowadzonym przez Jerome’a Rose w Akademii Muzycznej w Warszawie, podczas którego otrzymała propozycję od prof. Rose, by kontynuowała studia pianistyczne w Mannes College of Music w Nowym Jorku. Zaproszenie przyjęła i w 1996 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Dzięki stypendium kształciła się pod kierunkiem Jerome’a Rose w nowojorskim Mannes Music College, uzyskując tytuł Master’s of Music oraz najwyższe wyróżnienia uczelni - Performance Exellence Award i Academic Excellence Prize. Obecnie kontynuuje studia pianistyczne u Constance Keene w Manhattan School of Music w Nowym Jorku.
Artystka uczestniczyła również w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Wiktora Mierżanowa, Kevina Kennera i Rudolfa Buchbindera. Jest laureatką licznych konkursów pianistycznych, m.in. I nagrody na Konkursie Młodych Pianistów w Koninie (1995), I nagrody na Konkursie im. Ignacego Jana Paderewskiego w Wodzisławiu Śląskim (1996), I nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Jana Sebastiana Bacha w Gorzowie Wielkopolskim (1996), II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Fryderyka Chopina dla Dzieci w Szafarni (1996), The Dorothy McKenzie Award Competition w Nowym Jorku i The Festival Conservatoire Americaine w Fontainebleau we Francji (2000). W 2001 roku zdobyła II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim organizowanym przez Fundację Kościuszkowską w Nowym Jorku. Latem 2004 roku otrzymała również Prix du Piano, przyznaną przez Ecole Normale w Paryżu.
Jako solistka występowała w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Francji, Chinach i Stanach Zjednoczonych, w tym wielokrotnie na scenach koncertowych w Nowym Jorku (m.in. w Carnegie Hall, Steinway Hall, Yamaha Piano Salon, Merkin Hall, City Hall na Manhattanie, Brooklyn Borough Hall, a także na Festiwalu Kultury Polskiej na Greenpoincie, na Staten Island i wiele razy w Konsulacie Generalnym Rzeczpospolitej Polskiej) oraz w Houston, Chicago, Berkeley, Filadelfii i Waszyngtonie. Współpracowała z licznymi orkiestrami, a także z radiem i telewizją w Europie i Stanach Zjednoczonych.
Obok działalności artystycznej zajmuje się również pedagogiką i krytyką muzyczną. Była zaproszona do udziału jako profesor fortepianu w International Keyboard Institute in New York. Jest również wykladowcą w Montclair State University w New Jersey.

Strona interentowa artystki: www.magdalenabaczewska.com
(grudzień 2006)