Polmic - FB

indeks osób (H)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Robert Horna, gitarzysta; ur. 26 października 1972, Koło. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 11 lat jako samouk. Uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Koninie pod kierunkiem Andrzeja Majewskiego, a następnie w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie Piotra Zaleskiego oraz w Konserwatorium Muzycznym w Enschede (Holandia) u Louisa Ignatiusa Galla. Doskonalił swoje umiejętności na kursach mistrzowskich prowadzonych przez słynnych pedagogów i wirtuozów gitary takich, jak: Ida Polk, Yves Storms, Gerard Reichenbach, David Russell, Sérgio i Odair Assad oraz Michael Tröster.
Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych, m.in: w 1989 roku zajął I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym w Poznaniu, w 1992 - I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Gitary Klasycznej w Koszalinie, w 1994 - II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitary Klasycznej w Krakowie, w 1996 - III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitary Klasycznej im. Jana Edmunda Jurkowskiego w Tychach, w 1999 - II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitary Klasycznej w Gdańsku, w 2000 - I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitary Klasycznej im. Czesława Droździewicza w Krynicy, a w roku 2002 - II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Viareggio we Włoszech.
Jego repertuar obejmuje muzykę od renesansu do współczesności ze szczególnym uwzględnieniem muzyki hiszpańskiej i latyno-amerykańskiej. Poza Polską występował w Szwajcarii, Niemczech, Belgii, Włoszech, Rumunii, Mołdawii, Holandii (Het Concertgebouw w Amsterdamie) oraz Ameryce Południowej. Gości z recitalami na wielu prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą.
Jest artysytą wszechstronnym, oprócz recitali solowych wykonuje koncerty z towarzyszeniem orkiestr, a także uprawia muzykę kameralną (gitara i flet, skrzypce, akordeon). W 2006 roku powstał Fuera Quartett, z którym wykonuje muzykę łączącą elementy jazzu, muzyki klasycznej i latynoamerykańskiej.
Jest autorem aranżacji i transkrypcji na gitarę, docenionych zarówno przez środowisko gitarowe, jak i przez krytyków muzycznych.
Dokonał także wielu nagrań dla radia i telewizji. Nakładem wydawnictwa CD Accord ukazały się jego dwie solowe płyty – w 2000 roku Milonga del Angel i w 2005 roku - Las Cuatro Estaciones Porteñas, na których nagrał m.in. własne opracowania utworów Astora Piazzolli.
Mieszka na stałe w Holandii.

Strona internetowa artysty: www.roberthorna.pl
(grudzień 2006)