Polmic - FB

indeks osób (U)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Krzysztof Urbański,

dyrygent; ur. 17 października 1982, Pabianice. W 2007 roku z wyróżnieniem ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Antoniego Wita. Swoje umiejętności dyrygenckie rozwijał podczas kursów mistrzowskich prowadzonych przez prof. Kurta Masura. Brał udział w dwóch konkursach dyrygenckich: IV Międzynarodowym Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku w 2006 roku (II miejsce i nagroda dla największej osobowości artystycznej) oraz Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Pradze w ramach 62. Międzynarodowego Muzycznego Festiwalu „Praska Wiosna” w 2007 roku (I nagroda). W latach 2007-2009 był dyrygentem-asystentem maestro Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Współpracuje między innymi z orkiestrami z Niemiec (Radio-Sinfonie-Orchester Frankfurt HR, Sinfonieorchester des Norddeutschen Rundfunks Hamburg NRD, Radio Sinfonie-Orchester Stuttgart SWR), Wielkiej Brytanii (The Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, The BBC Symphony Orchestra), Szwecji (Göteborgs Symfoniker, Sveriges Radios Symfoniorkester), Danii (Danish National Symphony Orchestra/DR, Orchestra of the Royal Danish Opera, Tivoli Symphony Orchestra, Aarhus Symfoniorkester), Norwegii (Bergen Filharmoniske Orkester), Portugalii (Gulbenkian Orchestra), Francji (Orchestre National Bordeaux Aquitaine) i Holandii (Het Residentie Orkest). Jesienią 2009 roku odbył się jego japoński debiut z Tokyo Symphony Orchestra i Osaka Philharmonic. Wiosną 2010 roku zadebiutował w Ameryce z Indianapolis Symphony Orchestra, a następnie wystąpił na Grant Park Festival w Chicago. Współpracuje również z orkiestrami z Chin i Singapuru.

Z początkiem sezonu 2010/2011 Krzysztof Urbański zostanie dyrygentem-szefem Trondheim Symfoniorkester. Nominację otrzymał zaledwie tydzień po niezwykle udanym debiucie z orkiestrą we wrześniu 2009 roku. W najbliższych sezonach zadebiutuje z London Philharmonia, Netherlands Radio Philharmonic Orchestra, Orquesta Nacionales de Espana, Royal Scottish National Orchestra i Scottish Philharmonia, a w Niemczech z Bamberger Symphoniker, Deutsche Symphonie-Orchester Berlin, NDR Radiophilharmonie Hannover, MDR Sinfonieorchester Leipzig.

Jest propagatorem polskiej muzyki. W jego repertuarze ważną rolę odgrywają utwory takich kompozytorów jak: Witold Lutosławski, Karol Szymanowski, Wojciech Kilar. W lipcu 2010 poprowadzi koncert inauguracyjny Schleswig-Holstein Musik Festival.

Hobbystycznie zajmuje się komponowaniem. Jest autorem muzyki filmowej, a jego Mała Świąteczna Symfonia otrzymała honorowe wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Grzegorza Fitelberga, zorganizowanym z okazji VIII Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach w 2007 roku.

aktualizacja: marzec 2010


Strona internetowa artysty: http://www.krzysztofurbanski.com

literatura wybrana

Praca z orkiestrą to deser Z 27-letnim Krzysztofem Urbańskim, zaliczanym do najbardziej interesujących talentów dyrygenckich ostatnich lat, rozmawia Eugeniusz Ratajczyk, "Twoja Muza" 2009 nr 4, s. 33-34