Polmic - FB

wykonawcy (B)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Andrzej Bator, śpiewak (baryton) ur. 1960, Bledzew, na ziemi lubuskiej. Jest wychowankiem legendarnej Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze", z którym występował w latach 70-tych. W 1987 roku ukończył Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznei im. Fryderyka Chopina w Warszawie, uzyskując dyplom w klasie śpiewu solowego prof. Marii Kunińskiej-Opackiej. Mistrzowski kunszt wokalny doskonalił (w ramach kursów) pod kierunkiem najsłynniejszych gwiazd Metropolitan Opera i La Scali: Evengeliny Colon, Atheny Lampropulos, Anny Balos, Bruno Pola, Alfonso Cantu, Luciano Pavarottiego.
W 1985 roku debiutował w USA w Teatrze Stamford Ct. partią Komandora w operze W.A.Mozarta Don Giovanni. Koncertował u boku legendarnego pianisty polskiego pochodzenia w Nowym Jorku, prof. Tadeusza Sadłowskiego.
Najważniejsze wydarzenia muzyczne z udziałem artysty to m.in. Galowy Koncert 10-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II w Katedrze św. Patryka w Nowym Jorku (1988), Galowy Koncert 500-lecia odkrycia Ameryki w Teatrze Del Barrio w Nowym Jorku (1992), Galowy Koncert w ONZ dla ambasadorów z całego świata (1992), koncert w Londynie (Instytut Generała Sikorskiego) podczas uroczystości odsłonięcia portretu Królowej Matki (2002).
Artysta zasiada w jury międzynarodowych konkursów wokalnych (m.in. podczas Miedzynarodowego Festiwalu Filmowego w Niepokalanowie). W latach 80-tych współpracował z Operą Narodową i Operetką Warszawską. Występuje w licznych salach koncertowych w Polsce – m.in. w filharmoniach w Białymstoku, Koszalinie, w miastach: Zielonej Górze, Wrocławiu oraz w sanktuariach i miejscach kultu religijnego – Fatima, La Salete, Lourdes, Mediugorie, Gietrzwald, Rokitno (na ziemi lubuskiej).
Jest założycielem Towarzystwa Śpiewaczego "O Sole Mio" (2007) w Goruńsku (ziemia lubuska).
Występował na koncertach charytatywnych (m.in. w Sali Kongresowej i Galerii Porczyńskich). Jest także czynnym działaczem społecznym, członkiem Komisji do Spraw Emigracji Polaków za Granicą w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej.
Honorowy Obywatel rodzinnego Bledzewa (ziemia lubuska) oraz Kramska (Wielkopolska).