Polmic - FB

wykonawcy (P)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Milena Julia Piszczorowicz, pianistka; ur. 17 maja 1979, Kalisz. Rozpoczęła grę na fortepianie w wieku 6 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. H. Melcera w Kaliszu. W latach 1994 - 1998 kontynuowała naukę w Poznańskiej Szkole Talentów, gdzie była uczennicą prof. Waldemara Andrzejewskiego. Z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu prof. Jana Jańskiego. Równolegle pod kierunkiem Stephana Imorde uzyskała dyplom Künstlerische Ausbildung w Hochschule für Musik und Theater w Rostocku. Dwa lata później ukończyła studia podyplomowe w zakresie kameralistyki fortepianowej i akompaniamentu śpiewakom w klasie prof. Karoli Theill w HMT Rostock.
Swoje umiejętności pianistyczne doskonaliła uczestnicząc w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez profesorów Andrzeja Jasińskiego, Miłosza Magina, Paula Badurę-Skodę (Szwajcaria 1999), Lazara Bermana (Holandia 2001), Rudolfa Buchbindera (Szwajcaria 2004, stypendium Stiftung für Internationale Meisterkurse für Musik Zürich), Christę Ludwig (Austria 2005).
W 1995 roku i ponownie w 1996 wzięła udział w projekcie polsko – francuskim W 80 dni dookoła świata, tournee Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej z Poznania po północnej Francji pod dyrekcją pedagoga, kompozytora i dyrygenta Jacquesa Peloisa. W okresie studiów współpracowała z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej. Od 2000 do 2002 roku na zaproszenie The Czech and Slovak Music Society brała udział w międzynarodowym projekcie Relacje czesko-niemieckie i ich odzwierciedlenie w muzyce oraz w koncertach i kursach mistrzowskich na terenie Niemiec i Czech. Swoje umiejętności doskonaliła pod kierunkiem profesorów Josepha Banowetza, Kurta Seiberta oraz Radoslava Kvapila. Następnie została zaproszona przez Jeunesses Musicales Deutschland do udziału w projekcie Zakazana Muzyka: Historia, Muzyka i Pamięć, który jest kontynuacją projektu realizowanego w Czechach. W 2003 roku dzięki stypendium Axel-Springer-Stiftung wzięła udział w kursie muzycznym w Izraelu u prof. Allana Sternfielda, Iriny Edelstein oraz Edith Kraus. Po dwóch latach na zaproszenie Davida Selli, dyrektora muzycznego „Open Museum” w Galilei i Ambasady Polskiej w Izraelu współpracowała i koncertowała z muzykami w Izraelu pod kierunkiem prof. Allana Sternfielda. Jest jedyną Polką uczestniczącą od siedmiu lat w obu międzynarodowych projektach, których celem i zadaniem jest kultywowanie pamięci o kompozytorach, odnajdywanie i wykonywanie dzieł muzycznych, które powstały w czasie II wojny światowej. W roku 2004 brała udział w koncertach, nad którymi opiekę merytoryczną i muzyczną objął Cord Garben, znany niemiecki pianista, dyrygent i producent płytowy. Były to koncerty charytatywne organizowane przez Rotary Deutschland na rzecz ośrodka dla niedosłyszących dzieci w Myrgorod na Ukrainie. W ramach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006, w programie kulturalnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, zaprogramowała i zorganizowała wraz z Anke Zimmermann projekt po nazwą Grajmy razem - Spielen wir zusammen. Był to cykl koncertów, w którym młodzi polscy artyści, laureaci międzynarodowych konkursów, na różnorodnych instrumentach, w nietypowym repertuarze promowali polską muzykę klasyczną w północnych landach Niemiec.
W 2006 roku na II Międzynarodowym Konkursie „Zakazana Muzyka” w Schwerinie otrzymała wraz z Katrin Burghardt II nagrodę w kategorii duetów: głos i fortepian. Jej projekt pt. Dobranoc, Gute Nachtgeschichten - wieczór poezji i muzyki, polskich i niemieckich autorów otrzymał I nagrodę na I Interdyscyplinarnym Międzynarodowym Konkursie w Rostocku w lutym 2007 roku.
Jest także laureatką Nagród Prezydenta Miasta Kalisza za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania sztuki muzycznej oraz promocję najstarszego z polskich miast w latach 1999/2000, 2001/2002, 2005/2006; była nominowana do nagrody Eurotalent’2003 Telewizji Polskiej.
Milena Piszczorowicz była stypendystką GFPS - Stowarzyszenia Naukowo-Kulturalnego w Europie Środkowej, Rotary Deutschland, Inner Wheel Club Berlin-Tiergarten oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Ponadto w 2004 roku otrzymała dwuletnie stypendium Ministra Kultury landu Meklemburgia – Pomorze Przednie. Obecnie jest stypendystką Yehudi Menuhin Live Music Now.
Z wyboru i powołania jest kameralistką, współpracuje ze śpiewakami, instrumentalistami oraz coraz częściej z aktorami. Jest również pomysłodawczynią i organizatorką wielu koncertów charytatywnych i projektów artystycznych, zwłaszcza promujących kulturę polską za granicą.
Najczęściej koncertuje w Niemczech, w Polsce, Austrii i Czechach.

Strona internetowa artystki: www.piszczorowicz.com