Polmic - FB

indeks osób (K)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Paweł Kubica, pianista; ur. 4 marca 1973, Proszowice. W 1996 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, gdzie studiował grę na fortepianie pod kierunkiem Janusza Olejniczaka. Umiejętności pianistyczne doskonalił podczas kursów mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Halinę Czerny-Stefańską, Vlada Perlemutera, Andrzeja Jasińskiego, Rudolfa Buchbindera, Lee Kum Singa, Wasilija Łobanowa i Jean-Marca Luisady.
Jego pierwszym znaczącym sukcesem było zdobycie II nagrody na Konkursie Pianistycznym im. Miłosza Magina w Paryżu w 1989 roku. Od tego czasu pianista zdobył wiele nagród w konkursach krajowych i zagranicznych. W 1990 roku uzyskał I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem. W 1992 roku wygrał Konkurs Pianistyczny Fundacji Muzycznej Stendal w Detmold w Niemczech, w 1996 roku otrzymał nagrodę specjalną na I Międzynarodowym Konkursie Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi, a w roku 1998 na II Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie zdobył dwie nagrody: pierwszą w kategorii solistów oraz specjalną za najlepszą interpretację utworu kompozytora polskiego. Ponadto dwukrotnie brał udział w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1995, 2000). W 1997 roku otrzymał Stypendium Twórcze Miasta Krakowa.
Prowadzi czynne życie koncertowe; występuje w kraju i za granicą, wszędzie zdobywając uznanie publiczności i krytyki. Zapraszany jest do udziału w tak prestiżowych imprezach muzycznych, jak Festiwal Chopinowski w Nohant (Francja), Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, czy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". W jego bogatym repertuarze ważne miejsce zajmuje nie tylko muzyka Chopina i Schumanna. Pianista z powodzeniem sięga również po utwory współczesne - w marcu 2006 wykonał (po raz pierwszy w Krakowie) Koncert fortepianowy Krzysztofa Pendereckiego.
W swoim dorobku fonograficznym ma płytę CD z utworami Schumanna, wydaną w Niemczech w 1995 roku przez wytwórnię BMG-Ariola. Spośród licznych nagrań dokonanych dla radia i telewizji warto wyróżnić nagranie Koncertu fortepianowego a-moll Schumanna z Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego (2002).