Polmic - FB

wykonawcy (K)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Łukasz Kuropaczewski,

gitarzysta; ur. 20 sierpnia 1981, Gniezno. Gra na gitarze od dziesiątego roku życia. Od 1993 roku jego edukacją muzyczną kierował Piotr Zaleski z Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Pod jego kierunkiem ukończył poznańską „Szkołę talentów” oraz - z wyróżnieniem - Akademię Muzyczną we Wrocławiu (2003). Na osobiste zaproszenie Manuela Barrueco doskonalił swoje umiejętności w jego klasie w Peabody Conservatory of Johns Hopkins University w Baltimore, Maryland (USA), która ukończył w 2008 roku (Artist Diploma). Pobierał również lekcje mistrzowskie u Jorge Cardosa, Stepana Raka, Joaquina Clercha, Pavla Steidla oraz u Carlo Marchione. W 2014 roku otrzymał stopień doktora, zaś w 2017 - doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej Instrumentalistyka.

Brał udział w kilkudziesięciu konkursach gitarowych w kraju i za granicą, uzyskując liczne nagrody i wyróżnienia. W 1993 roku zdobył II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Gitary Klasycznej w Koninie, w 1994 roku – I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Gitary Klasycznej w Krakowie, w 1995 - I nagrodę, tytuł „Największej nadziei” i Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Gitary Klasycznej w Gdańsku oraz I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Gitary Klasycznej w Castro Urdiales (Hiszpania), w roku 1996 uzyskał III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi, w 1997 – II nagrodę na 40 Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Tokio (Japonia), a w roku 2000 - III nagrodę (I nie przyznano) na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Almerii (Hiszpania). Ponadto w 2005 roku z rąk rektora uczelni w Baltimore odebrał nagrodę Peabody Career Development Grant dla najlepiej rokującego studenta. W 2004 roku otrzymał dwie prestiżowe nagrody: „Primus Inter Pares” dla najlepszego absolwenta Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz „Eurotalent” w dziedzinie kultury, przyznawaną przez Telewizję Polską. Był także dwukrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”.

Występował w Polsce, Rosji, Białorusi, Niemczech, Francji, Holandii, Hiszpanii, Anglii, Czechach, Grecji, Serbii, Kosowie, Słowacji, Bulgarii, na Islandii, Węgrzech, na Wyspach Kanaryjskich, w Japonii, Chinach, Kanadzie, oraz USA, Meksyku i Panamie. Uczestniczył w wielu muzycznych festiwalach w kraju i za granicą, wystepując w najwazniejszych salach koncertowych swiata: Royal Festival Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Sali im. P. Czajkowskiego w Moskwie czy Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Koncertował solo i z towarzyszeniem wielu orkiestr symfonicznych, m.in. z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach (pod dyrekcją Brytyjczyka Marka Fitz-Geralda), Polską Orkiestrą Radiową czy Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO, Novaya Rossiya pod n=batutą Yuriya Bashmeta. Często występuje również jako kameralista m.in. z koncertmistrzem Baltimore Symphony Igorem Yuzefovichem, wiolonczelistą Andrzejem Bauerem, flecistą Łukaszem Długoszem, skrzypaczką Agatą Szymczewską, akordeonistą Maciejem Frąckiewiczem, Avim Avitalem (Izrael), Chen Reiss (Izrael), Richardem Galliano (Francja), Orion String Quartet (USA), czy Royal String Quartet.

Artysta jest wykładowcą gitary. Prowadzi kursy i lekcje mistrzowskie podczas wielu festiwali gitarowych oraz na Uniwersytetach w Europie i obu Amerykach. W latach 2008-2010 był wykładowcą University of Pennsylvania w Filadelfii, nastęnie (2009-2018) - wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Kuropaczewski dokonał wielu premier utworów polskich i zagranicznych kompozytorów, m.in. Aleksandra Tansmana (Hommage a de Falla, Petit Concerto), Krzysztofa Meyera (Concerto, Triptych Sonata, dedykowana Kuropaczewskiemu), Angela Gilardino (Jerusalem Concerto, Letters to Fryderyk Sonata), Marca Neikruga (Acequias Quintet, Three Pieces for Guitar), Mikołaja Góreckiego (Arioso e Furioso), Aleksandra Nowaka (Sonata w trzech nastrojach), Koncertu altówkowego Krzysztofa Pendereckiego w opracowaniu na gitarę i orkiestrę symfoniczną.

Występował oraz przygotowywał nagrania dla programów telewizyjnych oraz radiowych, m.in. dla Programu II Polskiego Radia, Radia BIS, Bayerishe Rundfunk, telewizji polskiej, niemieckiej i francuskiej. W styczniu roku 2006 wziął udział w filmie dokumentalnym o swoim nauczycielu, Manuelu Barrueco. Nagrał sześć płyt: Recital Gitarowy (Professional Music Press 1998), Łukasz Kuropaczewski wykonuje muzykę hiszpańską (Professional Music Press 2000), Portrait (CD Accord 2006), Polish Music (Polskie Radio, 2009), Aqua e Vinho (Polskie Radio, 2010) i Nocturnal (Polskie Radio, 2012). Trzy ostatnie albumy otrzymały nominacje do nagrody "Fryderyk".

Od 2007 roku jest dyrektorem artystycznym festiwalu Akademia Gitary, który odbywa się w Wielkopolsce.

Strona internetowa artysty: www.lukaszguitar.com

 

aktualizacja: 2010 (mk), 2016 (ab), 2021 (wa)

literatura wybrana

Mówi Łukasz Kuropaczewski, "Ruch Muzyczny" 2009 nr 15, s. 5
Nie narzekam na nadmiar wolnego czasu - mówi Łukasz Kuropaczewski, "Ruch Muzyczny" 2007 nr 16, s.26-27