Polmic - FB

wykonawcy (N)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Michał Nesterowicz,

dyrygent; ur. 9 lutego 1974, Wrocław. Studiował grę na skrzypcach i dyrygenturę w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, uzyskując w 1997 roku dyplom z wyróżnieniem z zakresu dyrygentury w klasie Marka Pijarowskiego. Edukację muzyczną uzupełniał w Międzynarodowej Akademii Bachowskiej w Krakowie, gdzie w 1995 roku kształcił się pod kierunkiem Helmutha Rillinga.

Działalność koncertową rozpoczął już podczas studiów, występując z założoną przez siebie orkiestrą kameralną "Giovanni Virtuosi" (1993 -1996). Od tego czasu koncertuje regularnie w Europie, Ameryce Południowej i Stanach Zjednoczonych. W Polce współpracuje z takimi orkiestrami, jak Sinfonia Varsovia, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Polska Orkiestra Radiowa, Sinfonietta Cracovia i Polska Filharmonia Kameralna.

Ponadto uczestniczył w festiwalach muzycznych International Festival Briev (Francja), Amalfi International Music Festival (Włochy), XXI Teatrze Muzycznym we Wrocławiu, a w 1999 roku w Operze Wrocławskiej prowadził spektakle La serva padrona Giovanniego Battisty Pergolesiego i Dyrektor teatru Wolfganga Amadeusza Mozarta. W 2005 roku brał udział w europejskiej premierze poematu symfonicznego Lulie The Iceberg amerykańskiego kompozytora Jeffreya Stocka. Współpracował również przy koncercie Jaen Michaela Jarre’a w Stoczni Gdańskiej oraz w prawykonaniu Kantaty o Wolności Jana A.P. Kaczmarka w 25 rocznicę powstania Solidarności. W 2006 roku, kontynuując współpracę z Kaczmarkiem, uczestniczył w uroczystym koncercie muzyki filmowej Journey to Light w Los Angeles. Od 2000 roku stale współpracuje z kompozytorem muzyki filmowej - Zbigniewem Preisnerem, a także - od 2003 roku - z Grzegorzem Turnauem.

W 1998 roku zdobył II nagrodę i nagrodę specjalną Orkiestry Filharmonii Białostockiej dla najlepszego uczestnika konkursu na Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Dyrygentów im Witolda Lutosławskiego w Białymstoku. Rok później, w 1999 roku został laureatem VI Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach i zdobywcą nagrody Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach dla Najlepszego Polskiego Dyrygenta. W czerwcu 2008 roku został zwycięzcą prestiżowego IX Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego Orkiestry Cadaques Concurso Internacional de Direccion de la Orquesta de Cadaques w Hiszpanii.

Nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji oraz wielu wytwórni fonograficznych. W swym dorobku posiada dwanaście płyt. W 2001 roku w plebiscycie „Gazety Wyborczej” został wybrany do "Klasycznej Piątki XXI Wieku". Był również nominowany do nagrody "Paszporty Polityki" za rok 2000 w kategorii "muzyka klasyczna". Jest zdobywcą Nagrody Gazety Wyborczej „Sztorm Roku 2005” w kategorii muzyki klasycznej. W 2006 roku został uznany "Dyrygentem Roku" w Santiago de Chile.

W latach 2004-2008 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Od stycznia 2008 roku jest dyrektorem artystycznym Orkiestry Symfonicznej w Chile - Orquesta Sinfonica de Chile.

Najbliższe plany koncertowe artysty obejmują m.in. zaproszenia do BBC Philharmonic Manchester, The Royal Liverpool Philharmonic, Wiener Kammerorchester, Royal Flemish Philharmonic, Milan Giuseppe Verdi Symphony Orchestra, Nacional Spain Orchestra, Bilbao Symphony Orchestra, Cadaques Orchestra. W roku 2009 Michal Nesterowicz gościć będzie w jednym z najsłynniejszych teatrów świata - Tatro Colon w Buenos Aires, a także zadebiutuje z Orquesta Sinfonica del Estado de São Paulo. Zaproszenia na lata 2009/10 obejmują również koncerty w Izraelu z Jerusalem Camerata Orchestra. W marcu 2009 roku Michal Nesterowicz powróci do Puerto Rico Symphony Orchestra, a także gościć będzie w Spokane Symphony Orchestra, Meridian Symphony i New Mexico Symphony Orchestra w USA.

 

Strona internetowa artysty - www.nesterowicz.pl

(październik 2008)