Polmic - FB

wykonawcy (K)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Aleksandra Krzanowska, pianistka i klawesynistka; ur. 2 kwietnia 1975, Legnica. Córka kompozytorów Grażyny i Andrzeja Krzanowskich. Ukończyła studia w klasie fortepianu Eugeniusza Knapika w Akademii Muzycznej w Katowicach. Naukę kontynuowała na studiach podyplomowych w klasie wykonawstwa muzyki współczesnej prowadzonej przez Adama Kaczyńskiego w Akademii Muzycznej w Krakowie.
Jest laureatką wielu nagród na konkursach krajowych i zagranicznych, m.in. w 1993 roku otrzymała I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej organizowanym przez Fundację „Gaudeamus” w Holandii i nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej „Ikar ’93” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki.
Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Brała udział w wielu koncertach i festiwalach muzyki XX wieku w Polsce i za granicą, m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” i Jesiennym Festiwalu Muzycznym „Alkagran” w Czechowicach-Dziedzicach.
Dokonała szeregu nagrań i prawykonań współczesnej muzyki fortepianowej, m.in. w maju 1993 roku uczestniczyła w nagraniu monograficznej płyty z kompozycjami swojego ojca, Andrzeja Krzanowskiego, zatytułowanej Katedra na akordeon, wydanej przez Polskie Radio Katowice (ASPRK CD 003). W 2004 roku brała udział w wykonaniu Pamiętnika z Powstania Warszawskiego Krzysztofa Knittla, którego nagranie zostało wydane w formie płyty w 2006 roku przez Polskie Radio (PRCD079).
(grudzień 2006)