polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
„Byłem tu, Fryderyk”
24 stycznia 1018, Warszawa
XI Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego
29 stycznia - 10 lutego 2018 , Warszawa
XV Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego
31 stycznia 2018 roku
Henryk Mikołaj Górecki III Symfonia „Symfonia Pieśni Żałosnych”
Premiera płyty
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz
„Sinfonia Varsovia Kameralnie” – nowy cykl koncertów w siedzibie Orkiestry
3 stycznia - 5 grudnia 2018, Warszawa
Arte dei Suonatori Masterclasses
12–18 lutego 2018, Radziejowice

wykonawcy (P)

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z Ł

Mariusz Patyra,

skrzypek; ur. 21 listopada 1977, Orzysz. Grę na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat. Kształcił się pod kierunkiem A. Hoffmanna w Olsztynie, prof. J. Kucharskiego w Warszawie i prof. Krzysztofa Węgrzyna w Hanowerze. Obecnie studiuje u prof. Iny Kertscher w Hanowerze i maestra Salvatore Accardo w Cremonie.
Jest zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Józsefa Joachima w Hanowerze, finalistą Międzynarodowego Konkursu Stradivariego w Cremonie (1998) oraz laureatem czwartej nagrody w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Carla Nielsena w Odense (Dania). W 2000 roku otrzymał specjalne wyróżnienie Odense Symphony Orchestra. W 2001 roku jako pierwszy Polak został zwycięzcą „Premio N. Paganini” w Genui, gdzie przyznano mu też nagrodę specjalną za najlepszą interpretację Kaprysów Niccolo Paganiniego i nagrodzono kopią skrzypiec „Il Cannone” należących do wielkiego wirtuoza.
Występował z koncertami i recitalami w Europie (Polska, Niemcy, Hiszpania, Czechy, Rosja, Austria), Japonii i Stanach Zjednoczonych. Grał m.in. z Royal Chamber Orchestra Tokyo, Orchestra Fondazione Arturo Toscanini, Orchestra di Roma, Orchestra Filharmonica Marchigiana, Orkiestrą Polskiego Radia, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia “Amadeus”, z Filharmonią Narodową w Warszawie.
Artysta gra na skrzypcach, będących kopią instrumentua Guarneri del Gesu 1733, zbudowanych przez Christiana Erichsona (Hannover 2003), jak również na kopii "Il Cannone" 1742, autorstwa Johna B. Erwina (Dallas 2000).

Strona internetowa artysty: www.mariuszpatyra.org