Polmic - FB

indeks osób (W)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Kamila Wąsik-Janiak,

skrzypaczka; ur. 19 kwietnia 1986, Lublin. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, następnie w Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec Romana Lasockiego. Studia uwieńczone zostały dyplomem z wyróżnieniem i Medalem Magna cum Laude za wybitne osiągnięcia dla najlepszego absolwenta UMFC (2010). Stopień doktora sztuk muzycznych uzyskała w 2018 roku.

Uczestniczyła w Międzynarodowych Mistrzowskich Kursach Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie oraz w Seminariach Skrzypcowych w ramach Gdańskiej Wiosny organizowanych przez Cappellę Gedanensis w Gdańsku. Brała również udział w kursach muzycznych w Zakopanem, organizowanych przez Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci oraz w warsztatach muzycznych „Bas na czas”, organizowanych przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację Pro Bono Poloniae.

Jest laureatką licznych konkursów skrzypcowych w kraju i za granicą. W 2001 roku zdobyła III nagrodę na II Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Georga Philippa Telemanna w Poznaniu i II miejsce w IV Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym Pamięci Aleksandry Januszajtis w Gdańsku, w 2002 roku zajęła IV miejsce w V Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie i wygrała I nagrodę na XXX Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim im. Stanisława Hajzera w Zielonej Górze, a w roku 2005 otrzymała V nagrodę na 11. Internationaler Wettewerb für Violine w Kloster Schoental w Niemczech. W 2006 roku na Międzynarodowym Konkursie im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie zdobyła II nagrodę i nagrodą specjalną Filharmonii Kaliskiej dla najlepszego polskiego uczestnika konkursu. Zwyciężyła w Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (2009).

Dwukrotnie otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2005, 2009), a także stypendium "Młoda Polska" przyznawanego przez MKiDN (2007) oraz stypendium Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia (2009).

Kamila Wąsik-Janiak występowała w roli solistki z Cappellą Gedanensis, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i z orkiestrami większości filharmonii, w tym orkiestrą Filharmonii Narodowej.

Jako solistka i kameralistka dokonała światowych prawykonań utworów zarówno na scenach polskich jak i za granicą. Od 2015 roku jest członkiem zespołu Hashtag Ensemble specjalizującego się w wykonawstwie muzyki współczesnej.

Brała udział w wielu polskich festiwalach oraz w takich międzynarodowych przedsięwzięciach, jak International Student Festiwal w Kyoto (Japonia, 2007), 64. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju (2009), Westdeutsche Rundfunk Musikfest w Mϋnster (Niemcy 2009), Festiwal prawykonań Polska Muzyka Najnowsza w Katowicach (2013), Tallin Afekt Festival (Estonia 2018). W 2010 roku uczestniczyła w koncercie galowym w UMFC dedykowanym Jego Królewskiej Mości Księciu Walii, następcy tronu brytyjskiego – Księciu Karolowi, oraz jego małżonce, Księżnej Kornwalii – Kamili.

W 2019 roku autorska płyta Kamili Wąsik-Janiak Violin with a difference została wydana nakładem wytwórni Chopin University Press.

Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

W 2020 roku została uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej".

aktualizacja: 2006 (ai), 2010 (mk), 2021 (wa)

Oficjalna strona artystki: https://www.kamilawasikjaniak.com/