Polmic - FB

wykonawcy (W)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Kamila Wąsik, skrzypaczka; ur. 19 kwietnia 1986, Lublin. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, a od 2004 roku studiuje w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec Romana Lasockiego. Od wielu lat regularnie uczestniczy w Międzynarodowych Mistrzowskich Kursach Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie oraz w Seminariach Skrzypcowych w ramach Gdańskiej Wiosny organizowanych przez Cappellę Gedanensis w Gdańsku. Brała również udział w kursach muzycznych w Zakopanem, organizowanych przez Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci oraz w warsztatach muzycznych „Bas na czas”, organizowanych przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację Pro Bono Poloniae.
Jest laureatką licznych konkursów skrzypcowych w kraju i za granicą, m.in. w 2001 roku zdobyła III nagrodę na II Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Georga Philippa Telemanna w Poznaniu i II miejsce w IV Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym Pamięci Aleksandry Januszajtis w Gdańsku, w 2002 roku zajęła IV miejsce w V Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie i wygrała I nagrodę na XXX Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim im. Stanisława Hajzera w Zielonej Górze, a w roku 2005 otrzymała V nagrodę na 11. Internationaler Wettewerb für Violine w Kloster Schoental w Niemczech. W 2006 roku na Międzynarodowym Konkursie im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie zdobyła II nagrodę i nagrodą specjalną Filharmonii Kaliskiej dla najlepszego polskiego uczestnika konkursu. W 2005 roku otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jako solistka występowała m.in. z Cappellą Gedanensis, Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i Filharmonii Dolnośląskiej podczas ogólnopolskiego festiwalu „Gwiazdy Promują”. W październiku 2006 roku wystąpiła na uroczystym koncercie, organizowanym przez Filharmonię Kaliską z okazji wręczenia profesor Wandzie Wiłkomirskiej tytułu Honorowego Obywatela Miasta Kalisza, wykonując Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 Piotra Czajkowskiego.
(grudzień 2006)