Polmic - FB

wykonawcy (D)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Łukasz Długosz,

flecista; ur. 22 października 1983, Skarżysko Kamienna. Absolwent studiów solistycznych w klasie prof. Andreasa Adorjana w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz studiów mistrzowskich w klasach prof. Pierre-Yves'a Artauda w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz prof. Ransoma Wilsona w Yale University w New Haven. Laureat licznych ogólnopolskich konkursów fletowych oraz zdobywca czołowych nagród na kilkunastu konkursach międzynarodowych w tym tak prestiżowych jak: 8. Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Jean Pierre Rampala w Paryżu, 3. Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Carla Nielsena w Odense, 1. Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Theobalda Böhma w Monachium oraz 5. Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Leonardo de Lorenzo w Viggiano.

Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami. Jako solista występował m.in. w Musikverein Goldener Saal oraz Konzerthaus we Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Gasteig Carl Orff Saal oraz Herkulessaal w Monachium. Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, Mariss Jansons, Jerzy Maksymiuk, Agnieszka Duczmal, Jacek Kaspszyk. Był wielokrotnie zapraszany do wykonania koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora.

W 2010 roku miał swój debiut fonograficzny z London Symphony Orchestra, z którą nagrał płytę z koncertem fletowym Isle of Shoals Michaela Coliny. Dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Za nagrania płytowe otrzymał szereg nagród, w tym prestiżową International Classical Music Award (ICMA). Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze rozgłośnie radiowe takie jak: BBC Radio 3, SWR, BR4, Deutschlandradio Kultur, Polskie Radio PR2, NDR, Radio France, RMF Classic.

Na swoim koncie ma szereg prawykonań kompozycji polskich i zagranicznych twórców m.in.: Enjott Schneidera, Pawła Mykietyna, Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Piotra Mossa, Pawła Łukaszewskiego, Michaela Colina i wielu innych.

Jest jurorem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych. Prowadzi kursy mistrzowskie i reprezentuje Polskę na międzynarodowych konwencjach fletowych.

Był dwukrotnie nominowany do „Paszportów Polityki” oraz nagrody „Gwarancje Kulturyprzyznawanej przez TVP Kultura. Za osiągnięcia artystyczne otrzymał liczne stypendia i nagrody, m.in.: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Deutsche Stiftung Musikleben, Gasteig Musikpreis oraz Zeit-Preis. W roku 2012 został uhonorowany brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.  

  

 aktualizacja: czerwiec 2016 (wa), maj 2017 (iz)

 

Strona internetowa artysty: www.lukaszdlugosz.pl

literatura wybrana

Potrzebuję fletu jak tlenu. Z Łukaszem Długoszem rozmawia Adam Wojciechowski, "Twoja Muza" 2005 nr 1.
Jak wygrywa się konkursy? Z flecistą Łukaszem Długoszem rozmawia Ewa Solińska, "Ruch Muzyczny" 2007 nr 9, s.22-23
Mówi Łukasz Długosz, "Ruch Muzyczny" 2009 nr 19, s. 5
Tylko trzech mistrzów Z flecistą Łukaszem Długoszem rozmawia Adam Wojciechowski, "Twoja Muza" grudzień 2007 - styczeń 2008, nr 6 (25), s. 38-40