Polmic - FB

wykonawcy (R)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Hubert Rutkowski, pianista; ur. 15 czerwca 1981, Płońsk. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 8 lat. W 2005 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn. Studiował również muzykę kameralną pod kierunkiem prof. Krystyny Borucińskiej. Obecnie jest studentem Hochschule fur Musik und Theater w Hamburgu w klasie mistrzowskiej prof. Evgenija Koroliova. Uczestniczył także w wielu prestiżowych kursach mistrzowskich m. in. w Dusznikach-Zdroju, Catanii (Włochy) i Weikersheim (Niemcy). Pracował pod kierunkiem takich profesorów, jak Halina Czerny-Stefańska, Andrzej Jasiński, Valery Kozlow, Victor Makarov, Tatiana Shebanova, Jan Micheils, Vera Gornostaeva, Epifanio Comis, Inge-Susann Römhild i Artemis Quartett. W marcu 2005 roku, jako jedyny reprezentant Polski, brał udział w warsztatach The 10th International Hamamatsu Piano Academy, gdzie miał okazję współpracować m. in. z tak znanymi artystami, jak Hiroko Nakamura, Piero Rattalino, Piotr Paleczny, Michel Beroff oraz Arie Vardi.
Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia na konkursach, m.in. w 1994 roku - III nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Ludwika Stefańskiego w Płocku, w 1999 roku - III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Wilnie (Litwa), w 2000 - I nagrodę i nagrodę specjalną (w postaci koncertów promocyjnych w Berlinie oraz w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie) na IV Festiwalu Młodych Pianistów w Siedlcach, a w roku 2006 - wyróżnienie "Medalla per Unanimitat" na 52. Maria Canals International Piano Competition w Barcelonie (Hiszpania), II nagrodę na XV Elise Meyer Wettbewerb w Hamburgu (Niemcy) i Grand Prix III Konkursu na projekt nagraniowy Wydawnictwa Muzycznego Acte Préalable - nagranie dzieł fortepianowych Juliana Fontany. W styczniu 2007 roku został zwycięzcą Konkursu Chopinowskiego w Hanowerze, w którym nagrodą było stypendium.
Jako solista występował w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz w Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, jak również na Litwie, we Włoszech i Niemczech. Będąc studentem Hochschule fur Musik und Theater regularnie koncertuje w Hamburgu i jego okolicach, zarówno jako solista, jak i kameralista. W 2004 roku uczestniczył również w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Catanii (Włochy), w ramach którego występował z Orchestra Sinfonica Giovanile Internazionale pod dyrekcją Tomasza Bugaja, jak również dał recitale solowe oraz kameralne na Sycylii. W tym samym roku wziął także udział w multimedialnym projekcie Katarzyny Kozyry, prezentowanym m. in. w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta“ w Warszawie, Postmasters Gallery w Nowym Jorku, Kunsthaus w Grazu, Galleria Civica d'Arte Contemporanea w Trydencie oraz Kunsthalle w Wiedniu.
W uznaniu swoich osiągnięć, otrzymał Stypendium Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (2001) oraz dwukrotnie Stypendium Artystyczne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2002, 2004). Obecnie jest stypendystą Budge Stiftung oraz Otto Stoterau Stiftung w Hamburgu.
(luty 2007)


Strona internetowa artysty: www.hubertrutkowski.com